wtorek, 23 kwietnia 2024 11:17

3 popularne rodzaje parapetów wewnętrznych – co wybrać?

Parapet we wnętrzu nie tylko powinien być funkcjonalny, ale także estetyczny. Za takie modele nie trzeba też dużo płacić. Oto 3 sprawdzone propozycje!
  • 19.02.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
3 popularne rodzaje parapetów wewnętrznych – co wybrać?

Za pomocą parapetu wewnętrznego wykańcza się przestrzeń pod oknem. Dzisiaj najczęściej parapety posiadają funkcję dekoracyjną, ale również mogą ułatwiać rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniach wtedy, gdy pod oknem montowane są grzejniki. Dodatkowo, parapety wewnętrzne mogą chronić ściany przed zawilgoceniem, gdy na parapecie pojawi się woda, na przykład z niedomkniętego okna.

Aktualnie do wyboru są różne rodzaje parapetów wewnętrznych. Bardzo często pojawia się więc pytanie – jakie parapety wewnętrzne są najlepsze? Oto 3 udane propozycje w atrakcyjnych cenach!

  1. Parapety wewnętrzne z aglomarmuru

    Parapety wykonane z aglomarmuru, czyli specjalnego konglomeratu kamiennego to bardzo dobra alternatywa dla parapetów wykonanych w całości z kamienia. Konglomerat tego typu składa się w 95 proc. z kruszonego kamienia oraz w 5 proc. z żywicy poliestrowej, która pełni rolę łącznika.

    Do parapetów z konglomeratu kamiennego najczęściej stosuje się:

    • marmury
    • granity
    • kwarcyty

    Aglomarmur to szeroka gama różnych kolorów i wzorów do wyboru, dlatego też można dopasować go indywidualnie do aranżacji wnętrza. Takie parapety będą doskonale prezentowały się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych.

    Parapety wewnętrzne z konglomeratu kamiennego posiadają niemalże takie same właściwości jak parapety kamienne, są jednak od nich tańsze. Są wytrzymałe, trwałe, odporne na uszkodzenia, a przy tym mogą posiadać różne wielkości do wyboru. Rogi parapetów mogą być wykończone na prosto, zaokrąglone lub też z fazą.

  2. Parapety wewnętrzne z płyty drewnopochodnej

    Druga sprawdzona propozycja do wnętrz to parapety z płyty drewnopochodnej. Parapety te powstają najczęściej z płyt MDF ze zmielonego i sprasowanego drewna naturalnego, które pokrywane są foliami PCV stanowiącymi dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego też względu są one bardziej wytrzymałe niż zwykłe parapety drewniane.

    Wewnętrzne parapety drewnopochodne to szeroka gama kolorów do wyboru – firma Acero Parapety z Lublina posiada ich ponad 120! Z przykładowymi wzorami można zapoznać się na stronie internetowej: http://acero.info.pl/parapety/

    Głównym minusem tych parapetów jest ich większa podatność na wilgoć, szczególnie na obrzeżach i łączeniach. Wówczas może ona powodować ich pęcznienie. Zapobiega temu precyzyjny montaż.

    Wobec tego parapety wewnętrzne MDF posiadają więcej korzyści niż zwykłe parapety z drewna naturalnego – mają przy tym ciepły wygląd, dlatego świetnie będą prezentowały się we wnętrzach klasycznych, skandynawskich, gdzie ważne jest uzyskanie klimatycznego efektu.

  3. Parapety wewnętrzne PCV

    W sprzedaży dostępne są także parapety PCV, czyli z polichlorku winylu. To popularny materiał stosowany w branży budowlanej i wykończeniowej.

    Parapety wewnętrzne PCV posiadają wiele zalet – nie tylko są najtańsze z prezentowanych powyżej parapetów, ale także są odporne na zarysowania, wilgoć, trwałe, niepalne. Ich gładka nawierzchnia powoduje, że są również łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowym atutem tego rodzaju parapetów jest ich szybki montaż. Do dyspozycji jest pełna paleta różnych wzorów, w tym drewnopodobnych, przypominających kamień, beton.

 

Podsumowując, za atrakcyjnie wyglądający, a przy tym trwały parapet wewnętrzny wcale nie trzeba płacić bardzo dużo. Parapety z konglomeratu kamiennego, z płyt MDF oraz PCV to sprawdzony wybór do każdego wnętrza!

--- Artykuł sponsorowany ---