Rynek mieszkaniowy w Lublinie się rozwija

  • 07.08.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rynek mieszkaniowy w Lublinie się rozwija
Lublin uważany jest za jedno z najprężniej rozwijających się miast na wschodzie Polski. Na dynamiczny wzrost potencjału inwestycyjnego wpływa duży udział funduszy europejskich, które wykorzystywane są do maksimum. Lublin to również ważny ośrodek akademicki, zachwycająca architektura Starego Miasta i królestwo slackline’u. A jak przedstawia się sytuacja na lubelskim rynku nieruchomości?

Deweloperzy zainteresowani Lublinem

W Lublinie buduje się dużo. Zapotrzebowanie na nieruchomości mieszkalne jest wysokie, do czego w znacznym stopniu przyczynia się obecność kilku szkół wyższych. Każdego roku do miasta przyjeżdża kilkanaście tysięcy studentów zainteresowanych wynajęciem lokum dla siebie, na czym korzystają osoby kupujące mieszkania pod inwestycje. Deweloperzy realizują inwestycje zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. Są to dzielnice, które do tej pory nie znajdowały się w centrum zainteresowania, ale poprawienie infrastruktury komunikacyjnej wpłynęło na wzrost ich atrakcyjności inwestycyjnej. Dużym atutem Lublina jest względnie duża dostępność działek budowlanych, a ich pula będzie się powiększać dzięki działaniom władz miasta porządkujących zagadnienie zagospodarowania przestrzennego. Deweloperzy stawiają na wysoką zabudowę wielorodzinną, chociaż powstają również domy wolnostojące. W ofercie nowych osiedli można znaleźć wiele ciekawych udogodnień, jak na przykład prywatne boisko sportowe, czy siłownia plenerowa.

Mieszkanie czy dom?

Nowe mieszkania w Lublinie cieszą się większą popularnością niż domy wolnostojące. W centrum królują małe mieszkania - kawalerki lub dwupokojowe lokale o niewielkiej powierzchni. Są one kupowane najczęściej przez osoby lokujące kapitał w nieruchomość i liczące na satysfakcjonującą stopę zwrotu z inwestycji. W dzielnicach położonych na obrzeżach częściej wybierane są “M” kilkupokojowe, rodzinne, przeznaczone do celów indywidualnych. Najwięcej osiedli powstaje na Sławinie, Węglinie i Wrotkowie, w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. Są to obszary cieszące się zainteresowaniem ze względu na dobrą komunikację i zielone otoczenie sprzyjające relaksowi. Oprócz lokalizacji i metrażu lublinianie przy zakupie mieszkania zwracają też uwagę na kondygnację - niechętnie wybierają lokale położone na parterze i ostatnim piętrze. Wielu z nich swojego wymarzonego “M” szukało na rynku wtórnym, w blokach z wielkiej płyty.

Ceny w Lublinie na stabilnym poziomie

W 2018 r. ceny nieruchomości wzrosły w całej Polsce i Lublin nie był tutaj wyjątkiem. Jednak podwyżki nie były kosmiczne, a w miarę upływu czasu wskaźniki utrzymywały się na dość stabilnym poziomie. Obecnie średnia cena za mkw. mieszkania w Lublinie wynosi 5,7 tys. zł, a domu - 3,6 tys. zł. Za tańszymi “M” można się rozejrzeć na Bronowicach i Kalinowszczyźnie - są to dobrze skomunikowane dzielnice, często niedoceniane przez nabywców. Może się również okazać, że wbrew pozorom, mieszkanie z rynku pierwotnego wyjdzie taniej niż lokum “z drugiej ręki”. Ceny ofertowe lokali na rynku wtórnym są często znacznie zawyżone. Zawsze jednak można spróbować negocjacji, zarówno z deweloperem, jak i właścicielem upatrzonego “M”.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: