Polska gospodarka oczami ekspertów, część 1

  • 12.02.2018, 14:25 (aktualizacja 12.02.2018, 14:49)
  • PL
Polska gospodarka oczami ekspertów, część 1 pixabay.com
Jak będzie kształtowała się polska gospodarka w 2018 roku? Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu przedstawiamy prognozy ekspertów oraz przedsiębiorców zrzeszonych w tej organizacji, reprezentującej około trzystu firm w naszym regionie.

Co ważnego wydarzy się w 2018 roku w gospodarce w Polsce i na świecie? Jakie będą kluczowe trendy? Jakie szanse pojawiają się przed nami? Jakie ryzyka? Które czynniki i zjawiska będą miały znaczący wpływ na naszą gospodarkę, a tym samym na rozwój naszych przedsiębiorstw?

Identyfikacja szans i zagrożeń pozwala wybrać optymalną strategię rozwoju dla firm. Dlatego poprosiliśmy przedsiębiorców i menedżerów zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu, aby podzielili się swoimi przemyśleniami i prognozami na temat tego, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Jestem przekonana, że każda z tych autorskich wizji może być źródłem inspiracji i refleksji.

Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes Lubelskiego Klubu Biznesu


 

prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski, Politechnika Lubelska

Według mnie ożywienie gospodarcze utrzyma się w 2018 roku jako skutek realizacji wielu inwestycji z unijnej perspektywy budżetowej 2014-2020 oraz inwestycji osób fizycznych wynikających z niskich stóp procentowych i nieopłacalności instrumentów ekonomicznych stymulujących bezpieczne oszczędzanie. Nie przewiduję radykalnego wzrostu inwestycji sektora prywatnego w środki trwałe, choć wzrost ten jest niezwykle ważny dla stabilizacji gospodarczej w przyszłości. Inwestycje infrastrukturalne samorządów ze środków UE spowodują wzrost ich zadłużenia, wynikający z konieczności sfinansowania udziału własnego, co będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości. W niektórych firmach (oby było ich jak najwięcej) rozpocznie się realizacja nowej strategii biznesowej, zwłaszcza nowej strategii cyfryzacji, skierowanej „na zewnątrz”; jest to wyzwanie wynikające z „Przemysł 4”. Koniec roku może przynieść zwiastuny kolejnej recesji – skala niepewności w skali globalnej jest tak duża, że ożywienie w dłuższym okresie będzie trudne do utrzymania. Pojawią się nowe wyzwania (ich skutki wykraczają poza 2018 rok), wynikające z konieczności inwestowania w energetykę, takie jak wzrost cen energii, a w konsekwencji presja inflacyjna, narastający problem smogu, w perspektywie deficyt wody przy braku długofalowych inwestycji itd. W firmach będziemy obserwować nowy etap inwestycji w kapitał kompetencji kadry – jest to nieodzowne w dobie Internetu rzeczy, cyfryzacji wszystkiego, ogromnych mocy obliczeniowych umożliwiających korzystanie z zasobów intelektualnych w czasie rzeczywistym itp.

 

prof. Adam Noga, Akademia Leona Koźmińskiego

Rok 2018 zapowiada się wszystkim niezwykle optymistycznie. Na świecie najbardziej kompetentne gremia i instytucje ekonomiczne wciąż formułują coraz lepsze prognozy. Tak dobrze nie było od 2007 roku, w którym ujawnił się wielki kryzys finansowy i gospodarczy. Niemcy zapowiadają rekordowy rok, dawno niewidziany wielki entuzjazm we Francji itp. Korzysta z tego Polska, dla której formułuje się świetne prognozy. Nie bezrobocie, ale brak rąk do pracy zagląda Polsce w oczy. Jednakże tyka coraz głośniej kilka niebezpiecznych bomb, które mogą wybuchnąć. Nie da się niestety przewidzieć, kiedy to nastąpi – może dopiero za kilka lat, a może za kilka miesięcy. Ekonomia nie potrafi tego przewidzieć, ale wie, jak się przygotować na takie wybuchy. I choć z tym przygotowaniem jest niestety bardzo niedobrze na szczeblu państwa, dużo lepiej wygląda to w prywatnym biznesie.

 

Aneta Bernat, Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Bernat

Rok 2018 będzie upływał pod znakiem dostosowywania się przedsiębiorców do nowej rzeczywistości prawnej – wprowadzania nowych uregulowań prawnych oraz daleko posuniętych nowelizacji w zakresie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazując najważniejsze z nich, należy zwrócić uwagę, iż przed nami już od maja nowe obowiązki wynikające z Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Z uwagi na fakt, iż wdrożenie rozbudowanego obowiązku informacyjnego wynikającego z RODO jest bardzo trudne, Ministerstwo Cyfryzacji rozważa obecnie możliwość stosowania go przez MŚP w ograniczonym zakresie. Rok 2018 to także „konstytucja biznesu”, mająca w założeniach uproszczenie wielu przepisów oraz zmianę relacji na linii biznes – administracja. To również nowy Kodeks urbanistyczno-budowlany, mający na celu przywrócenie oraz utrwalenie ładu przestrzennego w Polsce oraz uproszczenie procesu legislacyjnego.

 

Paweł Skrzypek, Spółdzielnia Niewidomych im. M. Sękowskiego

To doskonały czas dla rozwoju branży motoryzacyjnej, która z roku na rok notuje wysokie wzrosty. Rynki rozwinięte wskazują wysoki wolumen zapotrzebowania. Pojawianie się coraz to nowych rozwiązań związanych z motoryzacją sprzyja produkcji wiązek. Bodźcem dla rynku są również rozwiązania z zakresu pojazdów autonomicznych, a także rządowe programy wspierające pojazdy elektryczne. Z drugiej strony pojawiają się problemy, z których części nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć, jak brak wystarczająco dużej ilości siły roboczej przy mocnym spadku bezrobocia.

Natomiast szacujemy, że branża rolnicza największe wzrosty ma już za sobą i w najbliższych latach sprzedaż utrzyma się na zrównoważonym poziomie. Jest to podyktowane sytuacją związaną z dopłatami do sprzętu rolniczego. Szansą na wzrost sprzedaży widzimy w ekspansji na rynki zagraniczne.

PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe