Rodzina 500+. Komu przysługuje 500 zł?

  • 1.04.2016, 14:38 (aktualizacja 13.05.2016 15:01)
  • admin_admin
Rodzina 500+. Komu przysługuje 500 zł? pixabay.com
Rusza program Rodzina 500+. Szacuje się, że na Lubelszczyźnie z programu skorzysta od 225 do 290 tys. dzieci. Środki, jakie zostały przekazane na ten cel samorządom województwa lubelskiego, to niemal 1 miliard złotych. Jak z nich skorzystać?

Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka, do czasu ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku, gdy rodzice są rozwiedzeni, świadczenie przysługuje temu z nich, które faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców – temu, kto pierwszy złoży wniosek.

 

500 zł przysługuje opiekunom drugiego i kolejnego dziecka niezależnie od dochodu rodziny. W przypadku jedynego lub pierwszego dziecka –obowiązuje kryterium dochodowe – dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać: 800 zł netto lub 1200 zł netto, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Do dochodu rodziny wlicza się otrzymywane alimenty oraz stypendia socjalne. Nie wlicza się do niego m.in. świadczeń rodzinnych (z wyjątkiem świadczenia rodzicielskiego), pielęgnacyjnego, świadczeń z pomocy społecznej oraz wszelkich innych środków, których nie obejmuje definicja dochodu zawarta w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

 

Wnioski można składać od 1 kwietnia. Jeśli złożymy wniosek w ciągu pierwszych 3 miesięcy (od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 włącznie), dostaniemy wyrównanie za wszystkie te miesiące. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

 

Pełna lista punktów, w których można składać wnioski o pieniądze w ramach programu Rodzina 500+ w województwie lubelskim

 

admin_admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe