czwartek, 28 marca 2024 20:18
Reklama

„Czarnobylskie Doświadczenie". Wystawa fotografii na Politechnice Lubelskiej

  • Źródło: rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej
„Czarnobylskie Doświadczenie". Wystawa fotografii na Politechnice Lubelskiej

Autor: Politechnika Lubelska

Magdalena Jung z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej zabierze nas w podróż po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, po obszarze byłej elektrowni atomowej i jej okolicach, po opuszczonym, odzyskiwanym teraz przez naturę, a niegdyś wzorcowym mieście Prypeć i po maleńkiej wsi Krasne. Blisko czterdzieści fotografii znajdzie się na wystawie „Czarnobylskie Doświadczenie”, której wernisaż odbędzie się w piątek 10 września br. o godz. 13.00 w galerii Centrum Informacji Naukowo-Technicznej (budynek „Rudy”, ul. Nadbystrzycka 36C).

Z kilkuset ujęć wykonanych wiosną 2017 roku pokazuję niespełna czterdzieści. Oprócz budzącej się co rok na nowo po katastrofie przyrody, uwieczniają one coraz bardziej niszczejące ślady ludzkiej działalności – codziennego życia, pracy i rozrywek w cieniu wielkiego naukowo-przemysłowego projektu. Pokazują to, co dzięki popkulturze wielu z nas wydaje się znajome – teren wokół elektrowni czy kadry z opuszczonego miasta z blokami mieszkalnymi, infrastrukturą służb i słynnym wesołym miasteczkiem. Ale też to, co dziś już w ogóle nie istnieje, jak pochłonięta w ubiegłym roku przez pożar wieś Krasne. Obrazy z wnętrz chałup i z obejść, zwierzęta, które likwidatorzy zobowiązani byli zabić, pozostawione w pośpiechu przedmioty, sprzęty, odzież wisząca jeszcze przy chacie – mówi Magdalena Jung.

Na temat Strefy powstało wiele projektów artystycznych, rozrywkowych, popularyzatorskich i komercyjnych. Jednak takiej Strefy, jaką widziała Magdalena Jung, już nie ma.

Ani przewodnicy, ani filmy i materiały, jakich mnóstwo znaleźć można na kanałach internetowych celebrytów czy fascynatów Strefy, ani relacje z nielegalnych wypraw „stalkerów” nie pokażą nam tego, co możemy zobaczyć na zdjęciach Magdy Jung. Po pierwsze dlatego, że oko każdej kolejnej dziennikarki i każdego kolejnego turysty widzieć będzie w Strefie coś innego. Po drugie, bo oko Pani Magdaleny oglądało te miejsca innymi niż są teraz, a jej aparat fotograficzny utrwalił je jeszcze zanim obrazy z Prypeci i Czarnobyla zawładnęły masową wyobraźnią – podkreśla dr Magdalena Długosz, kuratorka wystawy.

Wystawa otwarta będzie od 10 września 2021 r. do 19 listopada 2021 r. w godz.: poniedziałek-piątek: 7.00-20.00, sobota-niedziela: 7.00-15.00.

Magdalena Jung – anglistka i tłumaczka związana z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Absolwentka podyplomowych studiów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, retoryki stosowanej oraz designu miejskiego. W 2016 r. obroniła dyplom w Pracowni Fotografii Konceptualnej w Lubelskiej Szkole Fotografii. Wykładowczyni w Lubelskiej Szkole Fotografii. Uczy, jak mówić o obrazach.


Podziel się
Oceń

Komentarze