piątek, 5 grudnia 2025 10:02
Reklama
Wielkie wydarzenie kulturalne w Lublinie!

„Halka” Moniuszki po raz pierwszy w Lublinie! Niezwykła premiera operowa już w październiku

Legendarna opera „Halka” Stanisława Moniuszki po raz pierwszy zabrzmi w Lublinie! To jedno z najważniejszych dzieł polskiej muzyki narodowej – pełne dramatyzmu, miłości i konfliktów społecznych. Premiera odbędzie się 24 i 25 października 2025 r. o godz. 18:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur.
  • Źródło: Opera Lubelska
„Halka” Moniuszki po raz pierwszy w Lublinie! Niezwykła premiera operowa już w październiku

Źródło: Opera Lubelska

Halka” Stanisława Moniuszki to najsłynniejsza polska opera i prawdziwy klejnot kultury narodowej. Libretto autorstwa Włodzimierza Wolskiego opowiada o tragicznej miłości góralki Halki do szlachcica Janusza. Dziewczyna, uwiedziona przez panicza i oczekująca jego dziecka, dowiaduje się o planach jego ślubu z zamożną Zosią. Zrozpaczona Halka w dramatycznym finale rzuca się w nurt rzeki.

Opera mistrzowsko ukazuje konflikt klasowy i moralny dramat jednostki, a jej narodowy charakter podkreślają zarówno realia Podhala, jak i muzyka pełna polskich rytmów – poloneza i mazura. Moniuszko w genialny sposób zestawił podniosłe śpiewy szlacheckie z prostotą i szczerością góralskich melodii, tworząc dzieło o wyjątkowej sile wyrazu.

To wydarzenie bez precedensu: po raz pierwszy w historii Lublina arcydzieło Moniuszki zabrzmi na żywo w pełnej operowej inscenizacji!

Premiera odbędzie się 24 i 25 października 2025 r. o godz. 18:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Nie przegap tej wyjątkowej uczty muzycznej!


Podziel się
Oceń

Komentarze