„Zielony Lublin – ochrona zasobów przyrody w mieście" to kolejny miejski projekt, który w ostatnim czasie otrzymał unijne dofinansowanie. W ramach działań Miasto ochroni pomniki przyrody, użytek ekologiczny „Miłkowa Skarpa" oraz przeprowadzi inwentaryzację przyrodniczą i zrealizuje kampanię edukacyjno-informacyjną wśród mieszkańców. Wartość projektu to blisko 680 tys. zł, z czego pozyskane środki zewnętrzne to ponad 560 tys. zł.
– Cieszę się, że nasz pomysł na ochronę zasobów przyrody w mieście został pozytywnie oceniony i uzyskał wnioskowane dofinansowanie. Potwierdza to naszą skuteczność w aplikowaniu o środki zewnętrzne na projekty w różnych obszarach funkcjonowania miasta, także tych związanych z zielenią. Priorytetem w naszej polityce ekologicznej jest jak najdłuższe pozostawanie w dobrej kondycji zdrowotnej najwartościowszego lubelskiego starodrzewu. Dlatego w tym projekcie skupiamy się na ochronie pomników przyrody. Poprzez realizację działań projektowych chcemy też zwiększać wśród mieszkańców świadomość na temat roli tego cennego drzewostanu w miejskim ekosystemie i kształtować postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Zakres projektu obejmuje trzy zadania: ochronę zasobów przyrody, edukację ekologiczną oraz inwentaryzację przyrodniczą. W ramach ochrony czynnej pomników przyrody zlecone zostaną niezbędne prace konserwacyjne i pielęgnacyjne drzew stanowiących cenne okazy. Będą on polegały m.in na: utrzymaniu zrównoważonej, stabilnej budowy korony poprzez wykonywanie niezbędnych cięć w celu uniknięcia wyłamania, usuwaniu owocników grzybów powodujących rozkład biały i brunatny drewna, zakładaniu certyfikowanych wiązań elastycznych w celu poprawy stabilności korony oraz zakładaniu wiązań sztywnych-mechanicznych w postaci podpór czy wiązań. Prace obejmą również wykonanie innych zabiegów pielęgnacyjnych poprawiających warunki siedliskowe np. ściółkowanie czy usuwanie odrostów przy pniu. Ochroną czynną zostanie również objęty użytek ekologiczny „Miłkowa Skarpa", na której rośnie miłek wiosenny, objęty ścisłą ochroną gatunkową. Roślina znajduje się na czerwonej liście roślin i grzybów Polski i jest uznana za gatunek narażony. Zlecone zostaną prace w zakresie wykaszania skarpy po okresie kwitnienia miłka wiosennego, co ograniczy rozwój gatunków ekspansywnych i obcych, a tym samym przyczyni się do zwiększenia populacji rośliny chronionej.
W ramach projektu zaplanowano również wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej obejmującej pomniki przyrody rosnące w alejach pomnikowych przy Zalewie Zemborzyckim, położonych w granicach Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Inwentaryzacja ma na celu stwierdzenie jakie gatunki zwierząt, w tym owadów, a także grzybów oraz porostów występują na wskazanych drzewach. Na podstawie otrzymanych z obserwacji wyników będzie można stwierdzić, czy występują na nich gatunki objęte ochroną gatunkową, siedliska zagrożone wyginięciem oraz wskazać ewentualne działań w ramach czynnej ochrony. Dane z inwentaryzacji będą uzupełnieniem do treści umieszczonych na tablicach edukacyjno-informacyjnych poświęconych pomnikom przyrody.
Komentarze