Dotacje dla lubelskich pszczelarzy przyznane
Prawie milion złotych – to kwota, jaką przeznaczyliśmy w tym roku na wsparcie lubelskiego pszczelarstwa. W ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych pt. „Lubelskie dla pszczelarzy 2025” środki te zostaną przeznaczone na zakup ponad 16 ton węzy pszczelej. Za pośrednictwem dwóch organizacji pozarządowych węza trafi do pszczelarzy z naszego regionu zrzeszonych w dziewięciu związkach i stowarzyszeniach pszczelarskich. Dziś umowę w przedmiotowej sprawie podpisał wicemarszałek Marek Wojciechowski.
O konkursie
Głównym celem II edycji konkursu było wyłonienie wykonawców, którzy dokonają zakupu węzy pszczelej i rozprowadzą ją wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane pasieki na terenie województwa lubelskiego. Zadanie wpisuje się w obszar ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego określony w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025”.
Konferencja prasowa i spotkanie z pszczelarzami – 20 lutego br. – uroczyście zainicjowały drugą edycję konkursu. Termin składania ofert upłynął 12 marca. Na realizację zadania w ramach otwartego konkursu ofert pt. „Lubelskie dla pszczelarzy 2025” Samorząd Województwa Lubelskiego zarezerwował pulę 1 mln złotych. Zadanie zostało zlecone dwóm organizacjom:
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie (943 016,90 zł)
Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie (56 983,10 zł)
Obydwa związki mają czas do 30 czerwca br. na realizację zadania, czyli na zakup i dystrybucję węzy wśród lubelskich pszczelarzy.
– W stosunku do ubiegłorocznej edycji zwiększyliśmy pulę środków dla lubelskich pszczelarzy o sto procent. Podpisane umowy są efektem spotkań z przedstawicielami tego środowiska, którzy wskazali, że zakup węzy pszczelej jest dla nich najbardziej efektywnym wsparciem. Na Lubelszczyźnie produkujemy ok. 4 tys. ton miodu rocznie, dlatego dotacja z Samorządu Województwa Lubelskiego może znacząco wpłynąć na poprawę warunków pracy pszczelarzy – podkreślał wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Dlaczego węza?
Węza pszczela jest unikalnym dla pszczół szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który pomaga pszczołom łatwiej odbudować komórki pszczele i zapewnić czystość w ulu. Wymiana plastrów gniazdowych pozwala na znaczne ograniczenie nagromadzania się patogenów, wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej, a także zwiększa jakość pszczół. Jest to jeden z elementów dbałości o dziedzictwo przyrodnicze wpisane do realizowanej w województwie lubelskim kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.
Przyznane dotacje wystarczą na zakup ponad 16 ton węzy, która trafi do ok. 4,5 tys. lubelskich pszczelarzy.
Komentarze