niedziela, 12 maja 2024 23:28
Reklama

Niebieski kwiecień w Lublinie.

  • Źródło: rzecznik prasowy UM Lublin
Niebieski kwiecień w Lublinie.

Źródło: archiwum UM Lublin

 

Akcja „Zaświeć się na niebiesko"„Niebieski korowód" czy „Okienny display" to tylko niektóre punkty obchodów Lubelskich Dni Autyzmu, które rozpoczęły się wczoraj

 (2 kwietnia) od symbolicznego podświetlenia Placu Litewskiego i Areny Lublin.
 


 

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu są okazją do kształtowania w każdym z nas postawy tolerancji, akceptacji i wrażliwości. Osoby z autyzmem mają trudności z wyrażaniem siebie, postrzeganiem świata, budowaniem odpowiednich relacji z innymi. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które pozwolą na ich poznanie i zrozumienie – mówi Anna Augustyniak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.


 

Miasto Lublin od kilku lat w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko", która ma na celu popularyzację wiedzy na temat potrzeb i trudności osób z autyzmem. W związku z tym, dzisiaj (2 kwietnia) topola tzw. Baobab", donice kasztanowców oraz fontanny na Placu Litewskim od godz. 19.20 do północy rozbłysną na kolor niebieski. Do akcji włącza się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie, podświetlając okolicznościowo stadion Arena Lublin.
 


 

W piątek (5 kwietnia) ulicami Lublina przejdzie „Niebieski Spacer" przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tajemniczy Ogród" oraz „Niebieski korowód" uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 przy ul. Bronowickiej oraz Szkoły Filialnej dla dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera z ul. Kurantowej. W geście solidarności z osobami z autyzmem, okna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Głuskiej zostaną przybrane kolorowymi puzzlami „Okienny display". Na stronie internetowej ośrodka zostanie zaprezentowany także film „Jak czuję świat", którego bohaterami są uczniowie ze spektrum autyzmu. 


 

Przez cały kwiecień będzie można też skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem osób z autyzmem oraz ich rodzin, a także uzyskać wsparcie psychologów w formie konsultacji stacjonarnych lub telefonicznych.


 

16 maja Lubelska Akademia WSEI zaprasza z kolei na IX Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Diagnoza, edukacja, rewalidacja dziecka z ASD – praktyczne wykorzystanie wybranych metod". Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod linkiem 
 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze