poniedziałek, 29 kwietnia 2024 18:41
Reklama

Kobiety w robotyce – szkolenie dla chirurgów z całej Polski.

  • Źródło: rzecznik prasowy UMWL
Kobiety w robotyce – szkolenie dla chirurgów z całej Polski.

Źródło: archiwum UMWL

I

 

W szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Kobiety w Robotyce”. Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej przeprowadzi szkolenie z chirurgii robotycznej z wykorzystaniem robota da Vinci. W wydarzeniu weźmie udział 12 specjalistek i młodych lekarek robiących specjalizację z  chirurgii ogólnej z całej Polski. 

Program szkolenia będzie obejmował m.in. obserwację na żywo zabiegu wykonanego w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Operację z zakresu chirurgii kolorektalnej przeprowadzi dr Kinga Franciszkiewicz-Pietrzak, specjalista chirurgii onkologicznej WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, druga w Polsce kobieta, certyfikowany operator chirurgii robotycznej w systemie da Vinci. 

Działania, które podejmujemy w Centrum Edukacyjnym Robotyki Operacyjnej, mają na celu nie tylko przeprowadzenie skomplikowanych operacji z użyciem najnowocześniejszych technologii, lecz również edukację lekarzy specjalizujących się w chirurgii robotycznej z całego kraju. Mam nadzieję, że dzięki takim szkoleniom również grono kobiet w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie szybko się powiększymówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W ramach szkolenia w Lublinie omówiona zostanie specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą. Zespoły operujące zaprezentują techniczne możliwości robota da Vinci. Lekarki będą miały także możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli, wyrabiających koordynację wzrokowo-ruchową. 

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w naszym kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii (onkologiczna chirurgia kolorektalna), urologii (prostatektomie radykalne) i ginekologii (nowotwory trzonu macicy, stany przedrakowe szyjki macicy). Łącznie wykonano w szpitalu już ponad 400 operacji w asyście da Vinci. W planach szpital chce prowadzić zabiegi z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii.

Konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Na naszych oczach dynamicznie rozwija się szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej. Dzięki wielu inwestycjom pacjenci z naszego województwa zyskują szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze nowoczesny sprzęt i możliwość rozwojumówi marszałek Jarosław Stawiarski.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze