Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie rozpoczyna realizację inwestycji polegającej na budowie farm fotowoltaicznych oraz pomp ciepła które zamienią wytworzoną energię elektryczna w energię cieplną. Oznacza to, że lubartowska spółdzielnia stanie się samowystarczalna energetycznie.
- Mieszkańcy z 6,50zł zaliczki z m2 na centralne ogrzewanie zmniejszy się do 1zł/m2. Oznacza to, że nasza spółdzielnia mieszkaniowa, jako pierwsza w kraju wchodzi w zupełności, w 100% w Program Grant OZE – mówi Jacek Tomasiak Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie
Największą korzyść tego rozwiązania mieszkańcy, którzy energię cieplną
do swoich mieszkań otrzymają niemal za darmo. Dla przykładu: dzisiaj mieszkaniec Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie płaci około 300zł miesięcznie za energię cieplną. Rocznie daje to ok. 3600zł. Po zakończeniu inwestycji prowadzonej te opłaty spadną praktycznie do zera.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie małą elektrownią
SM w Lubartowie jest pierwszym i jedynym podmiotem w Polsce, który rezygnuje z ciepła systemowego produkowanego przez lokalną ciepłownię (produkcja
z węgla) na rzecz energii odnawialnej. Łącznie 90 budynków zostanie wyposażonych w farmy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Wartość inwestycji to około 70 mln zł, z czego 50% Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie pozyskała w ramach programu Grant OZE wdrażanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Energia wyprodukowana przez farmę fotowoltaiczną to aż 3,5 MW.
Komentarze