poniedziałek, 20 maja 2024 10:31
Reklama

Medal św. Cyryla i Metodego dla Mykoły Kniażyckiego - ukraińskiego deputowanego

  • Źródło: Centrum Prasowe UMCS
Medal św. Cyryla i Metodego dla Mykoły Kniażyckiego - ukraińskiego deputowanego

Autor: Centrum Prasowe UMCS

Centrum Europy Wschodniej UMCS oraz Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS zapraszają na wykład gościnny Mykoły Kniażyckiego, deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy, pt. „Wojna rosyjsko-ukraińska – katalizator zmian w Europie Środkowej i Wschodniej”. Spotkanie rozpocznie się od wręczenia Medalu im. św. Cyryla i Metodego, przyznanego M. Kniażyckiemu w uznaniu za jego wkład w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej oraz stosunków dobrosąsiedzkich pomiędzy Polską a Ukrainą. 
Medal Centrum Europy Wschodniej im. św. Cyryla i Metodego ustanowiono w 2013 roku. Odznaczani są nim wybitni uczeni i działacze za aktywność naukową, organizacyjną i społeczną na rzecz Europy Wschodniej. Medal przyznaje Kapituła po zasięgnięciu opinii Rady Naukowej Centrum Europy Wschodniej.


Mykoła Kniażycki jako dziennikarz i polityk wniósł znaczący wkład zarówno w rozwój państwa ukraińskiego, jak i polsko-ukraińskich stosunków dobrosąsiedzkich, a także w budowanie więzi między naszymi narodami. Rozpoczął swoją karierę dziennikarską w przełomowym momencie historii – w okresie upadku ZSRR, kiedy w Ukrainie zaczęły kształtować się niezależne środki masowego przekazu. Jako bezpośredni uczestnik tego procesu odegrał ważną rolę w ustanowieniu wolności słowa w Ukrainie. Pełniąc funkcję prezesa jednej z pierwszych prywatnych stacji telewizyjnych w kraju, STB, oraz później jako prezes Narodowej Teleradiokompanii Ukrainy, wprowadzał nowe standardy dziennikarstwa i dostarczał obiektywne informacje mieszkańcom Ukrainy. Z jego inicjatywy powstało Espreso TV, prywatna telewizja internetowa, która odegrała kluczową rolę podczas Rewolucji Godności w latach 2013–2014. Za pośrednictwem Espreso TV Ukraina i świat mogły na bieżąco śledzić wydarzenia na Majdanie, mając dostęp do wiarygodnych informacji.


Od dziesięciu lat Kniażycki aktywnie działa na płaszczyźnie politycznej jako deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, wspierając proces demokratyzacji i europeizacji Ukrainy. Przewodnicząc komisji ds. stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską aktywnie działał na rzecz zbliżenia Ukrainy z Europą. Aktualnie pełni funkcję współprzewodniczącego Grupy Deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy ds. Stosunków Międzyparlamentarnych z Polską. Przyczynił się również do powstania państwowych instytucji kultury i uchwalenia ważnych ustaw dotyczących bezpieczeństwa informacyjnego i kulturowego Ukrainy. Jako parlamentarzysta jest niestrudzonym orędownikiem obrony niezależnych mediów, ukraińskiej kinematografii i kultury. Skutecznie przeciwdziała rosyjskiej propagandzie i dezinformacji.


Mykoła Kniażycki jest orędownikiem współpracy oraz dialogu i pojednania między Polską a Ukrainą. Znane jest jego zaangażowanie w upamiętnienie i popularyzację twórczości Stanisława Vincenza, polskiego pisarza, co przełożyło się na powstanie Centrum Dialogu Międzykulturowego im. Stanisława Vincenza w Krzyworówni na Huculszczyźnie, które jest miejscem spotkań kultury polskiej i ukraińskiej. Inicjatywy takie jak powstanie filmu fabularnego o Vincenzie („Homer Huculszczyzny”) oraz organizacja forum Via Carpatia stanowią ważne działania, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia i więzi między narodami. W uznaniu zasług na tym polu w 2019 roku Mykoła Kniażycki został uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia.


Kniażycki uczestniczył w pracach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie oraz konsultował przygotowanie przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS we współpracy z Instytutem Europy Środkowej w Lublinie i Instytutem Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki raportu pn. „Stan i perspektywy partnerstwa strategicznego Polski i Ukrainy”, który przygotowywano na zlecenie Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.


Podziel się
Oceń

Komentarze