niedziela, 12 maja 2024 14:23
Reklama

Zawsze takie Rzeczypospolite będą...

... jakie ich młodzieży chowanie – to cytat z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego. Właśnie bardzo szeroko pojęta edukacja młodzieży od czasów założenia Akademii w XVII wieku po lata 30. XX wieku będzie poświęcona wystawa, na którą od 29 kwietnia zaprasza Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Zawsze takie Rzeczypospolite będą...

Autor: Muzeum Zamoyskich

Organizatorzy wystawy „Bakalaureaty arystokraty. Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach” potraktowali określenie „edukacja” bardzo szeroko. Po pierwsze, nawiązali do „edukacji renesansowej”, przywołanej dzięki postaci Tomasza Zamoyskiego, przyszłego II ordynata na Zamościu. Drugim aspektem będzie „edukacja rodzinna”, czyli wychowanie w domu. Będzie o edukacji w szkole oraz poprzez podróże zagraniczne; o wychowaniu religijnym oraz artystycznym. Nie zabraknie też edukacji wojskowej, której jednym z elementów były militaria używane przez chłopców: szable, tarcza, imitacje broni myśliwskiej. Twórcy wystawy przypomną także działalność Zamoyskich w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i znaczenie tej organizacji dla wychowania fizycznego młodzieży i krzewienia patriotyzmu.

Ramy czasowe ekspozycji sięgają od XVII wieku po lata 30. XX wieku. W spektrum zainteresowań jej twórców są młodzi reprezentanci rodu Zamoyskich oraz innych rodzin arystokratów polskich z nimi skoligaconych. Przedstawieni zostaną m.in. późniejsi ordynaci, politycy, społecznicy i artyści. Nie zabraknie ikonografii przywołującej dzieci: obrazów, grafik i fotografii. Zwiedzający obejrzą materiały Akademii Zamojskiej, będą też mogli zajrzeć do pokoju dziecinnego, wyposażonego we wszystko, co niezbędne opiekunom i dzieciom: kołyskę, wannę do kąpania z funkcją bujania, metalowe łóżeczko, przedmioty do pielęgnacji niemowląt, zabawki itp. Będą również ciekawostki związane z rodziną Zamoyskich: ich listy pisane w okresie edukacji, plany zajęć, dzienniczki.

Wystawę „Bakalaureaty arystokraty. Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach” będzie można oglądać od 29 kwietnia do 30 października br. w sali wystaw czasowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo kulturowe”. „Panorama Lubelska” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

 

Zdjęcie główne pochodzi z wystawy Narysuję Ci bajkę, którą od 1 czerwca do 30 października będzie można oglądać na I piętrze Teatralni zespołu pałacowego; fot.: Muzeum Zamoyskich


Portret Tomasza Zamoyskiego – II ordynata, Polska, Warszawa, ok. r. 1875


Podziel się
Oceń

Komentarze