poniedziałek, 13 maja 2024 10:33
Reklama

Wiadomości z Kozłówki: dzieci w muzeum

W Muzeum Zamoyskich rozpoczyna się nowy sezon turystyczny. Na inaugurującej go konferencji oficjalnie zadebiutował znak wszystkich wydarzeń kulturalnych w Kozłówce. Znajduje się na nim graficzna sylwetka pawia oraz napis „Piękno, Autentyzm, Wyjątkowość”. To nie przechwałki, lecz wybór zwiedzających, którzy – pytani o atuty muzeum – najczęściej odwoływali się do tych właśnie słów. Kwietniowe propozycje Muzeum Zamoyskich dobitnie go potwierdzają.
Wiadomości z Kozłówki: dzieci w muzeum

Autor: Muzeum Zamoyskich

Wiadomości z Kozłówki nadesłała Monika Januszek-Surdacka


Diva wraca do domu

Wystawa poświęcona aktorce Marii Federowiczowej, przygotowana przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, jest eksponowana w Puławach. To dobry adres, bo gwiazda teatralna z przełomu XIX i XX wieku właśnie tu spędziła ostatnie lata swojego barwnego życia. Pomysł przywołania jej historii powstał w naszym Muzeum w ubiegłym roku, w związku z jubileuszem 250-lecia Polskiego Teatru Narodowego. Wybór prezentowanej postaci nie był przypadkowy, Maria Federowiczowa była żoną Ewarysta Czarneckiego, rządcy w majątkach ordynacji kozłowieckiej. W Kozłówce bywała wielokrotnie.

Wystawa „Maria Federowiczowa – gwiazda teatralna przełomu XIX i XX wieku” będzie eksponowana od 1 kwietnia do 9 maja w holu górnym Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika". Będzie jej towarzyszyć spotkanie z kronikarzem aktorki, historykiem sztuki, prof. Kazimierzem Parfinowiczem. Odbędzie się ono 21 kwietnia o godz. 18.00 w „Domu Chemika”. Wstęp na nie, a także na wystawę jest wolny.

 

Wystawa w galerii OKNA

„Z pałacowej biblioteki” – to tytuł wystawy, która w kwietniu będzie eksponowana w lubelskiej galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, jako wynik porozumienia o zacieśnianiu współpracy pomiędzy naszym Muzeum i lubelską książnicą. Ekspozycja składa się z 18 plansz prezentujących najciekawsze muzealia, gromadzone w zabytkowej bibliotece kozłowieckiej. To starodruki, czasopisma, ekslibrisy, nuty, a także prywatne pamiątki, np. listy i fotografie dawnych mieszkańców Kozłówki.

Z okazji obchodzonego Roku Mapy zaprezentowaliśmy również plany, przewodniki (popularne bedekery) i mapy. Te ostatnie pochodzą z cennego zbioru „Atlas Hommanianus”, wydanego w Norymberdze w latach 1725–1803 w znanej oficynie Homanna i jego spadkobierców. Osobną planszę poświęciliśmy zagadnieniom związanym z konserwacją książek.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 22 kwietnia, o godz. 11.00, przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie.

 

„Narysuję Ci bajkę”


1 czerwca br. na I piętrze Teatralni zespołu pałacowego zostanie otwarta wystawa dawnej ilustracji książek dla dzieci „Narysuję Ci bajkę”. Zgromadzone tu książki pochodzą ze zbiorów biblioteki kozłowieckiej oraz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i z kolekcji prywatnej.

Początki literatury tworzonej z myślą o młodych czytelnikach sięgają XVIII w. W pierwszych książkach dla dzieci, w których niewiele było obrazków, ilustracje tworzono tradycyjnymi metodami. Były to akwarele, obrazki temperowe i drzeworyty.

W zbiorach muzealnej biblioteki zabytkowej zachowało się blisko 60 książek dla najmłodszych. Wszystkie są w języku francuskim, a pochodzą z XIX i początków XX w.

Najstarsza książka z kozłowieckiej kolekcji to „Le monde des enfans ou Recueil d’Historiettes orné de gravures et dédié aux bons enfans” (Świat dzieci w zbiorze historyjek ilustrowanych i dedykowanych grzecznym dzieciom), napisana przez Ojca Libberta, wydana w Lipsku w 1820 roku. Należała ona do Wandy z Ossolińskich Potockiej, matki Anieli Zamoyskiej I ordynatowej na Kozłówce.

Na wystawie znajdzie się też miejsce, w którym najmłodsi turyści będą mogli samodzielnie wykonywać ilustracje do swoich ulubionych bajek.

Ekspozycja będzie czynna do 30 października 2016 r.

 

Bakalaureaty arystokraty

Od 29 kwietnia do 31 października 2016 r. Muzeum Zamoyskich zaprasza na wystawę czasową „Bakalaureaty arystokraty”. Będzie ona prezentować różne aspekty etapu dorastania ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przedstawicieli wyższych warstw społecznych. W ten aspekt wpisuje się także rodzina dawnych właścicieli kozłowieckiego pałacu. Ramy czasowe planowanej ekspozycji rozciągają się od Jana Zamoyskiego (1542–1605), kanclerza wielkiego koronnego i założyciela Akademii Zamojskiej – jako pierwszej prywatnej uczelni, poprzez młodość oraz proces kształcenia szlachciców na przestrzeni XVII–XIX wieku, aż do pierwszej połowy XX w.

Na ekspozycji znajdą się portrety dzieci oraz eksponaty związane ze światem zabaw i rozrywek, nauczania, wychowania czy opieki nad latoroślami.

Koncepcja merytoryczna wystawy będzie miała odzwierciedlenie w aranżacji przestrzennej. Wątek rodzinny Zamoyskich pokażą portrety i wizerunki przedstawicieli rodu. Na ich tle zaprezentują się meble i wyposażenie „gabinetowe” (biurko, biblioteczka, przybory do pisania) oraz meble dla dzieci. Zostaną też wyeksponowane pamiątki, przedmioty osobiste, materiały archiwalne i epistolograficzne, związane z wybranymi postaciami z rodziny Zamoyskich, aby zapoznać z różnymi modelami kształcenia.

Na wystawie pokazane będą też portrety dzieci z innych możnych rodów. Znajdą się tu również materiały archiwalne (korespondencja, fragmenty rękopisów, fotografie), a w jednym z pomieszczeń zostanie urządzony dawny pokoik dziecięcy wprowadzający we wczesną fazę nauki – poprzez zabawę.

Na zdjęciu: portret Tomasza Zamoyskiego – II ordynata, Polska, Warszawa, ok. r. 1875

 

Admiratorzy kozłowieckiego Muzeum powinni zanotować w swoim kalendarzu również te daty:

16 kwietnia – czyli dzień otwarcia Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie, które uświetni wystawa kozłowiecka i prelekcja w dworku Kościuszków (szczegóły wkrótce)

17 kwietnia – emisja programu „Ugotowani” w TVN z udziałem Chorągwi Zawieprzyckiej ze zdjęciami w Kozłówce

23-24 kwietnia – Dzień Wolnej Sztuki, którego temat przewodni będzie nawiązywał do tegorocznych wystaw czasowych, związanych z dziećmi, ich zabawami i edukacją.

 

fot.: Muzeum Zamoyskich


„Maria Federowiczowa – gwiazda teatralna przełomu XIX i XX wieku” – wystawa w Puławach

„Z pałacowej biblioteki” – wystawa w lubelskiej galerii OKNA

Wystawa „Narysuję Ci bajkę”

„Narysuję Ci bajkę”

Wystawa „Bakalaureaty arystokraty”; portret Tomasza Zamoyskiego – II ordynata, Polska, Warszawa, ok. r. 1875


Podziel się
Oceń

Komentarze