Zapomniane smaki Lubelszczyzny poznali uczniowie podczas warsztatów kulinarnych

  • 08.11.2021, 09:42
  • Źródło: Joanna Kowalska
Zapomniane smaki Lubelszczyzny poznali uczniowie podczas warsztatów kulinarnych

 

Uczniowie szkół z Lubelszczyzny mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz poznać tradycje kulinarne swojego regionu. Lemieszka i kluski siwaki to dwa dania z woj. lubelskiego, które poznali uczestnicy warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Kobiet „Zielone Sioło" w ramach programu „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II". 

 

Zajęcia poprowadziły członkinie Stowarzyszenia Kobiet „Zielone Sioło" z Niezabitowa, w pow. opolskim – uczestniczki projektu „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II", realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego. W projekcie tym udział wzięło 149 Kół Gospodyń Wiejskich 9 województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Warsztaty, ze względu na pandemię, zostały przeprowadzone w szkołach podstawowych i gastronomicznych w formule on-line. Ich celem było przekazanie najmłodszym mieszkańcom regionu oraz przyszłym kucharzom i restauratorom wiedzy na temat produktów lokalnych i tradycyjnych oraz wskazanie, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie ich w nowoczesnej kuchni.

 

– Ważnym elementem działalności Kół Gospodyń Wiejskich jest promowanie dziedzictwa kulturowego swojego regionu wśród jego mieszkańców, zwłaszcza pod kątem kształtowania postaw młodych ludzi wobec lokalnych zasobów oraz upowszechniania i przekazywania tej wiedzy dalej. Na terenach wiejskich, obok kół oraz osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne, mało kto promuje i wykorzystuje produkty lokalne. Stąd narodził się pomysł, by nie tylko wśród członków kół gospodyń wiejskich, ale także wśród młodzieży upowszechniać wiedzę na temat produktów lokalnych i tradycyjnych. To również sposób na to, aby zapoznać ich z dziedzictwem kulinarnym swego regionu – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP, organizatora projektu.

Wyzwanie, jakim jest realizacja warsztatów kulinarnych dla dzieci i młodzieży, podjęły członkinie Stowarzyszenia Kobiet „Zielone Sioło", znanego z aktywnej działalności na rzecz społeczności w swojej gminie.

 

Członkinie stowarzyszenia biorą udział w imprezach kulturalnych i lokalnych festynach, podczas których promuje własnoręcznie przygotowywane regionalne i tradycyjne potrawy oraz ciasta. Panie szydełkują oraz co tydzień spotykają się podczas prób zespołu muzycznego, z którym koncertują podczas gminnych imprez okolicznościowych. KGW angażuje się również w lokalne akcje charytatywne. Podczas warsztatów członkinie koła postanowiły podzielić się z uczniami swoimi przepisami na dwa tradycyjne dania, których przepisy znane przekazywane są w ich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Dania te oparte są na ziemniakach, które wpisują się w kulinarną historię tego regionu.

 

Lemieszka i siwe kluski – zapomniane smaki Lubelszczyzny

Lemieszka to tradycyjna, lecz mało znana potrwa z woj. lubelskiego, która jest propozycją na podanie ziemniaków w innej formie niż zwykle. Może być wykorzystywana jako dodatek do drugiego dania lub np. żurku.

Składniki

· 2 kg ziemniaków

· 1 szklanka mąki ziemniaczanej

· 4 szklanki mąki pszennej

· 1 cebula

· Boczek do smaku

Sposób przygotowania

Obrać ziemniaki, zalać wodą i zagotować do miękkości. Odlać ¾ wody, resztę zostawić na dnie i zasypać mąką pszenną oraz ziemniaczaną. Gotować przez kilka minut, jednocześnie ubijając ziemniaki na masę niczym na purée. Doprawić solą i pieprzem. W międzyczasie podsmażyć boczek pokrojony w kostkę razem z cebulą. Tak przygotowaną okrasa udekorować przygotowaną masę ziemniaczaną.

Kluski siwaki

Kolejną potrawą przedstawioną przez Stowarzyszenie Kobiet „Zielone Sioło" są siwe kluski. Można je przygotować zarówno z młodych, jak i ziemniaków pochodzących z jesiennychwykopków – zawierających mniej wody. Danie może być podawane z okrasą z boczku lub słoniny z cebulką albo z białym serem twarogowym.

Składniki

· 1 kg ziemniaków

· 1 jajko

· 4 łyżki mąki ziemniaczanej

· 1 szklanka mąki pszennej

· Sól do smaku

Sposób przygotowania

Obrane ziemniaki zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Odsączyć na sitku z nadmiaru wody, przełożyć do miski, a następnie dodać mąkę pszenną oraz jajko i wymieszać. Doprawić do smaku. Do tak przygotowanej masy dodać mąkę ziemniaczaną. Zagotować wodę w garnku. Kluski kłaść łyżką i gotować ok. 10-15 minut, aż wypłynął na powierzchnię.

 

Źródło: Joanna Kowalska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe