piątek, 26 kwietnia 2024 10:37
Reklama

Szparagowe muśnięcie lata - Elżbieta Wójcik

  • Źródło: Elżbieta Wójcik
Szparagowe muśnięcie lata - Elżbieta Wójcik

Autor: Elżbieta Wójcik

 

Lato w tym roku nadeszło zupełnie nieoczekiwanie, po długim okresie zimna i lekkiej konsternacji natury nastąpił wybuch barw, kolorów i smaków przyrody.

Moja fascynacja ziołami, warzywami oraz lokalnymi przysmakami jest związana z ogromną wspaniałością lubelskich pól, łąk oraz dostępem do lokalnych producentów i ich pracy z lokalnym produktem.

Jednym z takich produktów są szparagi, które na Lubelszczyźnie są uprawiane od pokoleń, choć wszystkim kojarzą się raczej z zachodnią Europą.

Szparagi przybyły do Europy w średniowieczu, a do Polski zawitały w XVIII wieku, stając się ulubieńcem stołów arystokratów.

W czasach Rzymskich szparagom przypisywano moc afrodyzjaków, ze względu na ich kształt i wygląd, a krajach Europejskich były stosowane jako środek wykrztuśny , bądź jako środek na oczyszczenie wątroby.

W czasach mojego dzieciństwa, szparagi były mocno zapomniane i kłącza szparag można było zobaczyć jako piękne kwitnące asparagusy w ogródkach przydomowych, stąd też do tej pory można spotkać w zacienionych kącikach starych ogrodów bylinę -szparag – w postaci pięknych wachlarzy używanych do dekoracji polnych bukietów.

Szparagi można spotkać w kolorach: białym, zielonym i fioletowym. Zawierają duże ilości minerałów potrzebnych nam do funkcjonowania.

Właściwości odżywcze szparagów sprawiają, że jest to niezwykle zdrowe warzywo, które:

  • pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego

  • poprawia perystaltykę jelit

  • zwiększa krzepliwość krwi i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych

  • wspomaga wątrobę w procesie oczyszczania organizmu z toksyn

  • wzmacnia odporność

Jedynym wyjątkiem są osoby, które cierpią na dnę moczanową, ze względu na działanie moczopędne.


 


 

Letnia sałatka ze szparagami i ziołami

Składniki

200 g szparag zielonych

100 g sałaty masłowej

50 g rukoli

50 g roszponki

10 szt. truskawek

200 g arbuza

6 listków młodego krwawnika

6 kwiatów begonii

6 kwiatów bratka polnego


 

dresing

100 ml oleju

sok z ½ szt. cytryny

½ łyżeczki soli

1 łyżka stołowa miodu


 

Sposób przygotowania


 

Szparagi, przed obróbką, musimy namoczyć w zimnej wodzie, ponieważ są uprawiane w kopcach ziemno – piaskowych, stąd mogą mieć w główkach sporą ilość ziemi i piasku. Po namoczeniu odcinamy zdrewniałe końcówki to jest ok 5-6 cm od dołu.

Tak przygotowane szparagi blanszujemy w wodzie z odrobiną soli i cukru do smaku. Proces ten to od zagotowania wody to ok 2 minuty, po czym szparagi musimy zahartować w zimnej wodzie aby nie straciły jędrności.

W czasie gdy blanszujemy szparagi to płuczemy i osuszamy wszystkie składniki zielone : sałatę, rukolę oraz roszponkę. Po opłukaniu osuszamy na ręczniku papierowym.

Zielone elementy sałatki układamy na półmisku, na nie układamy przekrojone na pół pędy szparag .

Truskawki pozbawiamy korzonków i płuczemy.

Arbuz kroimy na plastry, odkrawając twarde elementy, tak aby zostały tylko czerwone kawałeczki, kroimy na drobniejsze części. Arbuza nie pozbawiamy pestek, ponieważ mają one dobry wpływ na proces trawienia w naszym organizmie.

Na półmisek, na którym mamy ułożone już szparagi i sałaty , dokładamy przekrojone na pół truskawki oraz pokrojonego arbuza. Całość dekorujemy kwiatami,

Przygotowanie dresingu

Wszystkie składniki wlewamy do naczynia, które zakręcamy i potrząsamy ok 2 minut do połączenia się razem w postaci emulsji.

Elżbieta Wójcik - regionalistka od wielu lat zajmująca się badaniem historii potraw Lubelszczyzny, od 30 lat wspólnie z mężem Jerzym prowadzi w Lublinie restaurację Koncertowa, hołduje tradycjom w kulturze i na talerzu.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze