Czyj Zalew ?

  • 18.10.2018, 12:00 (aktualizacja 18.10.2018, 13:18)
  • RL
Czyj Zalew ?
Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wydał decyzję odnośnie przekazania Zalewu Zemborzyckiego w ręce Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

" Zalew Zemborzycki jest  niezwykle atrakcyjnym miejscem turystycznym, jest też jednym z najpiękniejszych zalewów w Polsce. Niestety jego zanieczyszczenie przez ostatnie lata spowodowało, że nie możemy z niego w pełni korzystać " - mówi Przemysław Czarnek. 

Firma Hydroprojekt z Włocławka na zlecenie Wód Polskich przeprowadziła wstępną analizę i koncepcję rewitalizacji Zalewu. W planach Przemysława Dacy, prezesa Wód Polskich jest zorganizowanie konferencji naukowej n.t. wykorzystania wód Zalewu.

Ostro sprzeciwia się tej decyzji Urząd Miasta w Lublinie.

" Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Wojewoda wydaje decyzję dotyczącą Zalewu Zemborzyckiego, wybudowanego ok 45 lat temu rękami mieszkańców Lublina, a obecnie decyduje się o tym ważnym dla Miasta obszarze, bez udziału a nawet wiedzy władz samorządowych, reprezentujących społeczność lokalną. To narusza nie tylko zasady Kodeksu postępowania administracyjnego ale także konstytucyjne zasady państwa prawnego oraz praworządności. Gmina Lublin powinna być stroną postępowania i otrzymać decyzję, tak jak traktują o tym przepisy prawa. Informuję, iż podejmiemy wszelkie kroki prawne w celu zabezpieczenia interesów Miasta i mieszkańców. Publicznie Miasto kieruje do Wojewody Lubelskiego pytanie: czy decyzja będzie doręczona Gminie Lublin i czy Gmina została uznana za stronę tego postępowania? " - mowi prezydent Krzysztof Żuk.

Z opinii Ministra Środowiska, którą dysponuje Miasto, wynika, że uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do gruntów zajętych przez Zalew Zemborzycki przysługują Staroście, czyli Prezydentowi Miasta Lublin. 

Przypomnijmy, że Miasto dotychczas przeznaczyło już 16 mln zł na inwestycje i remonty związane z Zalewem Zemborzyckim – 4 mln zł pochłonęła sama hydrotechnika związana z zapewnieniem bezpieczeństwa zbiornika. Obecnie trwa remont bocznej zapory, którego koszt to kolejne 11 mln zł. 

RL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe