Hrubieszów – przyjazne miasto

  • 24.09.2018, 13:24
  • PL
Hrubieszów – przyjazne miasto UM Hrubieszów
Rozmowa z Tomaszem Zającem, burmistrzem Hrubieszowa

Panie Burmistrzu, czy Hrubieszów może być atrakcyjny dla inwestorów?

Hrubieszów, jak wiele przygranicznych miast, korzysta ze swojego położenia, które generuje wiele korzyści. Najistotniejsza jest możliwość szeroko pojętej współpracy transgranicznej. Konieczna jest jednak współpraca z samorządami z Ukrainy. Obecnie współpracujemy z Włodzimierzem Wołyńskim, Sokalem oraz Kamieńcem Podolskim. Chcemy wykorzystać w przyszłości nasze przygraniczne położenie, by stać się jednym z ważniejszych centrów logistycznych na bazie istniejącej infrastruktury przeładunkowej. Szczególny potencjał widzimy w przejściu kolejowym Hrubieszów – Izow na Linii Hutniczej Szerokotorowej łączącej Ukrainę ze Śląskiem, wyposażonym w nowoczesną infrastrukturę funkcjonującą w ramach hrubieszowskiego węzła kolejowego. Rozwojowi współpracy transgranicznej służą też takie przedsięwzięcia jak modernizacja przejścia granicznego w Zosinie i stworzenie pieszo-rowerowego przejścia w Dołhobyczowie.

Dla biznesu ważne są również tereny inwestycyjne i zwolnienia z podatków. Podchodzimy do tego kompleksowo. Wyznaczyliśmy na obszarze miasta 16,8 ha terenów inwestycyjnych, w tym 3,7 ha terenów uzbrojonych. Przygotowujemy również nowe tereny inwestycyjne w sąsiedztwie obwodnicy miasta. W 2016 r. zakwalifikowaliśmy się do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu „Grunt na Medal”, promującego tereny przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Posiadamy uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości oraz określenia warunków udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców w związku z tworzeniem nowych inwestycji i nowych miejsc pracy. Tworzymy optymalne warunki prowadzenia działalności poprzez inwestycje infrastrukturalne, dbamy o odpowiednią gospodarkę przestrzenną. Prowadzimy działania, które ułatwią nowopowstałym firmom prowadzenie działalności. W tym celu przystąpiliśmy do projektu „Biznes Lubelskie” zrzeszającego samorządy aktywnie poszukujące inwestorów. Niewątpliwie waży jest też dialog i współpraca samorządu i lokalnego biznesu. W tym celu powołaliśmy Hrubieszowską Radę Gospodarczą. Lokalni przedsiębiorcy mają też możliwość wyrażenia swojej opinii podczas konsultacji społecznych. Gmina inicjuje i uczestniczy w wielu przedsięwzięciach poświęconych tematyce związanej z funkcjonowaniem MŚP.

 

Jakie inwestycje udało się zrealizować w ostatnich latach?

Pracujemy skutecznie nad rozwojem infrastruktury i w ciągu kilku lat dokonaliśmy znaczących postępów w tym zakresie. Dzięki pozyskanym środkom europejskim i krajowym poprawiliśmy infrastrukturę społeczną, drogową, wodno-kanalizacyjną. Miasto pozyskało dofinansowanie na realizację projektu „Rewitalizacja śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze miasta”. Planowane inwestycje w ramach procesu rewitalizacji to m.in. utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej, w którym będą mieścić się: filia CIS, KIS, biuro porad obywatelskich, świetlica socjoterapeutyczna, klub młodzieżowy i klub seniora oraz utworzenie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa, w którym będzie mieściła się m.in. Miejska Biblioteka Publiczna. Wykonano I etap inwentaryzacji hrubieszowskich podziemi. Zainwestowaliśmy w oświetlenie uliczne i zieleń miejską. Zakończono budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenie SP Nr 2 oraz Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie powstał park linowy, ścianka wspinaczkowa, skatepark. Opracowaliśmy dokumentację na rozbudowę sali gimnastycznej przy SP Nr 1 oraz krytą pływalnię przy SP Nr 2. Poszerzamy przestrzeń aktywności fizycznej na terenie większości osiedli poprzez budowę placów zabaw i miejsc rekreacji. Sport staje się ważnym elementem rozwoju świadomości mieszkańców i promocji, dlatego poważnie traktujemy inwestycje w jego rozwój. Aktywność i sukcesy odnoszone na tym polu, są ważnym źródłem satysfakcji mieszkańców miasta i kibiców oraz istotnym elementem promocji miasta. 26 września 2018 r. MKS Unia Hrubieszów rozegra z Górnikiem Zabrze mecz w 1/32 rozgrywek Pucharu Polski. Mecz ten, bez względu na jego końcowy wynik, będzie niewątpliwie wielkim wydarzeniem sportowym i świętem kibiców hrubieszowskich oraz elementem promocji miasta.

W ciągu trzech lat gmina pozyskała ok. 16,2 mln zł dotacji z UE i innych źródeł na budowę boisk, placów zabaw czy miejsc aktywności fizycznej, sieci wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków użyteczności publicznej i mieszkań komunalnych, instalację OZE, budowę elektrowni fotowoltaicznej. W trakcie oceny są wnioski na kwotę dotacji ponad 17 mln zł. Korzystamy głównie ze środków RPO WL, Programu Transgranicznego PBU, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji MSiT.

 

Jakie zadania inwestycyjne prowadzi dziś miasto?

Trwa modernizacja boisk przy SP Nr 3 oraz budowa dziewięciu miejsc rekreacji. Podpisaliśmy umowę na realizację projektu „Cyfrowy Urząd...”, który usprawni pracę urzędu oraz stworzy platformę do kontaktów z mieszkańcami. W trakcie realizacji jest projekt dotyczący montażu 253 instalacji wykorzystujących OZE na budynkach mieszkańców Hrubieszowa. Prowadzone są roboty remontowe i dociepleniowe mieszkań komunalnych i socjalnych oraz Środowiskowego Domu Samopomocy i Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Trwają prace związane z budową i modernizacją dróg miejskich, sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i burzowej, budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Basaja.

Jeszcze w tym roku planujemy budowę placu zabaw i siłownię zewnętrzną w ramach programu Otwartych Stref Aktywności ze środków MSiT.

Mieszkańcy Hrubieszowa po raz drugi mogli współdecydować o wykorzystaniu środków z budżetu obywatelskiego w kwocie 100 tys. zł. Spośród wielu pomysłów, najwięcej głosujących poparło doposażenie placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu Nr 2, uruchomienie wypożyczalni rowerów, aktywizację seniorów, wymianę kulturalną między tancerzami z Hrubieszowa i węgierskiego Kapuvaru, treningi dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat w „Akademii Orłów II”, zakup książek z serii „Duże Litery” i cykl spotkań z ciekawymi ludźmi w miejskiej bibliotece, budowę boisk do mini-koszykówki, zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci w wieku 5 i 6 lat oraz wyposażenie młodzieżowego klubu fantastyki w HDK.

 

Jak rozwija się turystyka w Hrubieszowie?

Przygraniczne położenie, walory krajobrazowe, czyste środowisko naturalne, duża lesistość, bogata tradycja kulturowa – to wszystko sprawia, że Hrubieszów to miasto o zdecydowanie dużym potencjale turystycznym. Jako stolica powiatu spełnia również funkcję ponadlokalnego centrum kultury, oświaty i turystyki. Obsługą ruchu turystycznego w Hrubieszowie zajmuje się Lokalna Organizacja Turystyczna „Gotania”, której zadaniem jest kreowanie wizerunku miasta oraz podregionu „Gotania”, jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz tworzenie i rozwój oferty turystycznej. Markowy produkt turystyczny „Gotania”, niezwykle ważny dla budowania potencjału turystycznego Hrubieszowa, tworzy siedem gmin z powiatu hrubieszowskiego, dwie z powiatu tomaszowskiego i jedna z powiatu zamojskiego. Partnerem wspierającym jest Włodzimierz Wołyński.

Miasto oferuje ponad 400 całorocznych miejsc noclegowych o różnych standardach. Mieszkańców i turystów zapraszają liczne restauracje, pizzerie, puby, kawiarnie i pijalnie. Istotną część infrastruktury turystycznej stanowi sieć szlaków turystycznych ze szlakami rowerowymi o znaczeniu ponadlokalnym. Ofertę turystyczną Hrubieszowa budują też liczne zabytki sakralne i świeckie, imprezy o zasięgu zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym: Nadbużańskie Spotkania Artystyczne, „Europa na Ludowo”, Rubienalia, Jesień Plastyczna, Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego oraz twórczość ludowa mieszkańców, którą promuje i wspiera HDK. Mamy nadzieję, że po przeprowadzeniu szczegółowych badań i prac modernizacyjnych murowanych podziemi zlokalizowanych pod wzgórzem śródmiejskim, one również staną się atrakcją o znaczeniu ponadregionalnym.

W promocji i rozwoju turystyki wspiera nas postać słynnego mieszkańca prof. Wiktora Zina, który był dumny ze swojego hrubieszowskiego pochodzenia i uwieczniał miasto na tysiącach rysunków. W maju br. minęła 10. rocznica jego śmierci. Z tej okazji, w odpowiedzi na inicjatywę mieszkańców, na deptaku miejskim stanął pomnik Profesora przy sztaludze, a mieszkający w Hrubieszowie syn architekta Szymon Zin pragnie spełnić marzenie ojca i we współpracy z władzami miasta stworzyć tu muzeum ginących zawodów.

 

zdjęcia: Marta Szpinda

PL

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe