Święto lubelskich terytorialsów

  • 29.05.2018, 11:37 (aktualizacja 29.05.2018, 13:42)
  • red.
Święto lubelskich terytorialsów 2 LBOT
Szczególną oprawę miała niedzielna przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Uroczystość połączona była bowiem ze świętem brygady, która podsumowała także rok swojej działalności.

27 maja na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którym towarzyszyły ich rodziny, przedstawiciele samorządu, kombatanci oraz tłumy lublinian. Okazją do tego uroczystego spotkania była przysięga 72 nowych żołnierzy Wojskowej Obrony Terytorialnej oraz święto lubelskiej brygady, obchodzone 24 maja, na pamiątkę stoczonej przez oddziały „Zapory” bitwy pod Krężnicą Okrągłą – największej bitwy partyzanckiej, jaka rozegrała się na Lubelszczyźnie. – LBOT przejęła bowiem i z honorem kultywuje tradycje 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN Lublin – podkreśla kpt. Damian Stanula, oficer prasowy brygady.

„Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadającej szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszej kraju” – napisał do nowo zaprzysiężonych żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. A płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT, przypominał: – Pamiętajcie, że nosząc mundur z biało-czerwoną flagą będziecie godnie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków.

Tuż po ceremonii na zamkowych błoniach odbył się piknik rodzinny. „Terytorialsi” przygotowali szereg atrakcji – można było obejrzeć pojazdy i sprzęt, jaki posiada brygada, postrzelać na strzelnicy pneumatycznej, powspinać się na ściance, wziąć udział w pokazach, warsztatach, konkursach. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.

Przysięga w Lublinie była już dziesiątą w historii brygady. Była także okazją, by podsumować roczną działalność formacji. Od czasu, gdy przysięgę złożyli pierwsi żołnierze, brygada dynamicznie powiększa swe szeregi – dziś w jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Zadania, jakie czekają 2 LBOT w tym roku, to zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. Jednocześnie żołnierze WOT budują relacje z lokalną społecznością, angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia w regionie, na przykład takie jak akcja „Krwioobieg terytorialsa”, która odbyła się 26 maja, a więc w przeddzień niedzielnych uroczystości. Zaangażowani w nią żołnierze 2 LBOT, służby mundurowe oraz mieszkańcy w sześciu miastach naszego województwa zebrali aż około 120 litrów krwi.

Wojska Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim liczą już ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Żołnierze zaprzysiężeni w niedzielę już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie.

 

zdjęcia: 2 LBOT

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe