Gmina Cyców inwestuje

  • 22.05.2018, 13:39 (aktualizacja 22.05.2018, 14:41)
  • PL
Gmina Cyców inwestuje Wójt Wiesław Pikuła; fot.: UG Cyców
Rozmowa z Wiesławem Pikułą, wójtem gminy Cyców

W gminie Cyców praca wre. W co inwestują Państwo najwięcej?

Najważniejszą inwestycją, którą wykonaliśmy ostatnio, jest modernizacja trzech hydroforni. Hydrofornia w Cycowie została zmodernizowana poprzez wymianę wszystkich urządzeń oraz rozbudowana; w pozostałych dwóch zmodernizowano urządzenia filtrujące i zainstalowano sterujące pracą tych urządzeń programy. Te inwestycje poprawiły jakość wody w sieci wodociągowej i na wiele lat zabezpieczą dostawy wody do gospodarstw domowych.

Od 2015 roku samorząd rozpoczął też modernizację dróg gminnych. Wcześniej kładliśmy na nich podbudowę z kruszywa, teraz ją wzmacniamy, w pewnych sytuacjach kładziemy dywanik asfaltowy. Na początku kadencji szacowałem, że potrzebujemy w gminie minimum około 55 km zmodernizowanych dróg, W latach 2015-2017 wykonaliśmy ich około 42 km, a budżet na 2018 rok przewiduje wykonanie kolejnych około 25 km. Oznacza to, że do końca kadencji nie tylko najpilniejsze potrzeby zrealizujemy – w co wielu wątpiło – ale wykonamy więcej. Warto też zaznaczyć, że te inwestycje kosztują nas mniej, bo dysponujemy własnym sprzętem.

Należy jeszcze dodać inwestycję, którą zrealizujemy wspólnie z powiatem. Chcemy zbudować ponad pięć kilometrów drogi powiatowej na północy naszej gminy, do granic gmin Puchaczów i Urszulin. To element naszej strategii rozwijania tamtejszego obszaru – przyszłościowego dla gminy.

 

Gminie udało się również pozyskać fundusze na energię odnawialną.

Tak. W tym roku instalujemy piece na biomasę, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Niestety, projekt nie objął zbyt dużej liczby mieszkańców, bo nie było wielu chętnych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się natomiast fotowoltaika, czyli przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną, ale z powodu zamieszania z przepisami oraz niskiego premiowania takich projektów w urzędzie marszałkowskim, musieliśmy się z tego wycofać.

Generalnie można powiedzieć, że po zrealizowaniu tegorocznych projektów około połowy gospodarstw w gminie będzie podgrzewać wodę przy pomocy słońca. Warto podkreślić, że oprócz projektów unijnych cały czas dofinansowujemy kolektory słoneczne oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków bezpośrednio z budżetu gminy. Od 2018 roku gmina dopłaca do pomp ciepła i fotowoltaiki.

 

Imponująco wyglądają także inwestycje w oświatę, łącznie z najmłodszym pokoleniem...

W 2017 roku rozpoczęliśmy bardzo ważną inwestycję, rozpisaną na dwa lata, a mianowicie rozbudowę przedszkola samorządowego. Zakres prac jest bardzo szeroki i nie ogranicza się tylko do wyremontowania budynku, obejmie też adaptację obiektu na potrzeby opiekuńcze. Koszt tej inwestycji to ponad 4 mln zł, ale polepszy ona nie tylko warunki przedszkolaków, ale również funkcjonowanie zespołu szkół. Będziemy mogli przyjąć do przedszkola praktycznie każdą ilość dzieci z gminy, a nawet spoza niej.

W roku 2018 dokonamy remontu trzech szkół podstawowych w Stawku i Malinówce poprzez wymianę pokrycia dachowego, a w Garbatówce drewniane okna zostaną wymienione na plastikowe.

Największą inwestycją oświatową, którą rozpoczynamy w 2018 roku, jest budowa nowej szkoły podstawowej w Świerszczowie. Wykonawca jest już wyłoniony w przetargu, planowane zakończenie budowy w 2019 roku. Budynek, w którym mieści się dotychczas szkoła – typowy blok mieszkalny wybudowany kiedyś dla pracowników PGR – będzie wykorzystany na mieszkania socjalne. Nowa szkoła powstaje w tej części gminy (Świerszczów, Szczupak, Ostrówek Podyski, Garbatówka), która będzie najmniej narażona na występowanie szkód górniczych i tam w przygotowywanym planie zagospodarowania chcemy skierować nowe osadnictwo w gminie. Aktualnie jesteśmy na etapie studium i uwarunkowań do planu zagospodarowania przestrzennego. Tam właśnie wskażemy najwięcej terenów do zabudowy jednorodzinnej. Jednocześnie w studium wskażemy warunki, jakie będzie musiał spełnić przedsiębiorca, który będzie wydobywał węgiel na terenie naszej gminy.

 

Jakie mają Państwo plany na najbliższe lata?

Żeby mieć możliwość realizacji kolejnych inwestycji, musieliśmy w 2017 roku wykonać wiele dokumentacji. Na przykład kładki dla pieszych przez rzekę Świnkę w miejscowości Ludwinów i chodnika przez cały Ludwinów oraz fragmentu chodnika przy drodze wojewódzkiej do szkoły podstawowej w Stawku. To bardzo niebezpieczny odcinek drogi, gdzie nie ma nawet gdzie uciec przed samochodem.

Na ukończeniu jest też dokumentacja oczyszczalni ścieków w Cycowie, bowiem istniejąca straciła swoje walory użytkowe, a technologia w niej stosowana nie odpowiada dzisiejszym czasom. Modernizacja rozpocznie się niebawem. Nowa oczyszczalnia będzie nowoczesna, z krytym reaktorem biologicznym, co pozwoli uniknąć przykrych zapachów.

Na realizację czeka również projekt budowy targowiska w Cycowie. Będzie tam dziesięć boksów i każdy rolnik będzie mógł sprzedawać swoje płody bez pośredników. Projekt uzyskał wysoką ocenę w urzędzie marszałkowskim i najprawdopodobniej otrzymamy 1 mln zł na jego realizację.

 

zdjęcia: UG Cyców

 

 

Projekty współfinansowane ze środków UE w gminie Cyców w 2018 roku

 

Budowa targowiska „Mój Rynek” w Cycowie

Cel główny: rozwój lokalnej przedsiębiorczości poprzez budowę targowiska w miejscowości Cyców. W ramach założonych kosztów w projekcie uwzględniono również zagospodarowanie terenu oraz montaż pompy ciepła powietrze-woda oraz paneli fotowoltaicznych.
Budżet inwestycji: 1 654 355,48 zł, kwota dofinansowania: 989 433 zł.
Realizację przedsięwzięcia zaplanowano na lata 2018-2019.

 

Montaż instalacji wykorzystujących OZE w budynkach mieszkalnych na terenie gminy Cyców

W ramach projektu w 2017 r. wykonano montaż 49 kolektorów słonecznych, 29 powietrznych pomp ciepła, 17 kotłów na biomasę. W 2018 r. zaplanowano uruchomienie strony internetowej oraz wdrożenie systemu ICT umożliwiającego zdalny pomiar uzysków ekologicznych.
Wartość projektu: 1 394 959,04 zł, dofinansowanie (85%): 1 027 585,54 zł.

 

Rozbudowa, nadbudowa i przebudowa przedszkola samorządowego w Cycowie

Cel główny: wyrównanie szans dzieci z obszarów wiejskich poprzez zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie gminy. Projekt zakłada wykorzystanie OZE (instalacja ogniw i kolektorów słonecznych).
Wartość projektu: 4 912 682,02 zł, dofinansowanie (85%): 750 439,07 zł.
Planowane zakończenie prac budowlanych: 30 kwietnia 2018 roku.

 

Kompleksowe wyposażenie laboratoriów przedmiotowych w zakresie kompetencji kluczowych na terenie gminy Cyców

Cel główny: kompleksowe podniesienie jakości bazy edukacyjnej na terenie gminy rozwijające u uczniów kompetencje kluczowe i umiejętności niezbędne na rynku pracy poprzez modernizację oraz wyposażenie 21 laboratoriów we wszystkich szkołach na terenie gminy. Wszystkie laboratoria zmodernizowane zostaną w oparciu o technologie TIK.
Całkowity koszt projektu: 1 495 042,05 zł, dofinansowanie (85%): 1 270 785,72 zł.
Okres realizacji: lipiec–sierpień 2018 r.

 

Nasze szkoły – nowe możliwości – wsparcie szkół podstawowych w gminie Cyców

Cel główny: wzrost kompetencji kluczowych oraz kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej uczniów 5 szkół podstawowych, rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, poszerzenie kompetencji zawodowych u nauczycieli/ek, unowocześnienie zaplecza dydaktycznego szkół z gminy Cyców.
Koszt całkowity projektu: 1 683 134,40 zł, kwota dofinansowania: 1 507 920,02 zł.
Planowany termin realizacji projektu: sierpień 2018 – luty 2020 r.

 

 

Bitwa Cycowska

 

Najważniejszym wydarzeniem historycznym w dziejach gminy Cyców była zwycięska bitwa 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Armią Czerwoną w sierpniu 1920 r.

15 i 16 sierpnia, po ciężkich walkach w okolicach Garbatówki, Świerszczowa, Cycowa i Wólki Cycowskiej, polskie wojsko pokonało maszerującą na Lublin, dwukrotnie liczniejszą brygadę bojową generała Dotola z Grupy Mozyrskiej. Klęska zdezorganizowała radziecką brygadę, która nie odegrała już żadnej roli w nadchodzących wydarzeniach.

Bój pod Cycowem, choć prowadzony z dala od miejsc, gdzie decydowały się losy wojny polsko-bolszewickiej, przeszedł do historii jako efektowne i błyskotliwe zwycięstwo kawalerii polskiej nad przeważającymi siłami wroga oraz dzień, który – jak powiedział sam marszałek Piłsudski – zawrócił losy wojny w kierunku zwycięstwa nad wrogiem.

Bohaterowie tego i innych wydarzeń z czasów zmagań polsko-radzieckich leżą dziś na cycowskim cmentarzu wojennym, a w centrum miejscowości znajduje się pomnik zwieńczony krzyżem oraz napisem: „Chwała bohaterom wojny polsko-bolszewickiej poległym w zwycięskiej bitwie na polach gminy Cyców 15–16 sierpnia 1920 r.”. Każdego roku w rocznicę bitwy odbywają się Dni Gminy Cyców.

Do tego wydarzenia nawiązuje również ustanowiony w 2015 r. herb, w którym bitwę polsko-bolszewicką symbolizują umieszczone na czerwonym polu tarczy dwie skrzyżowane ze sobą szable o srebrnych głowniach i rękojeściach. Srebrne czółenko tkackie umieszczone pomiędzy sztychami odwołuje się do najbardziej prawdopodobnej hipotezy dotyczącej etymologii nazwy miejscowości, gdzie dawniej produkowano płótno o nazwie „cyc”.

PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe