Inwestycje w gminie Nowodwór

  • 19.02.2018, 15:20 (aktualizacja 19.02.2018, 15:27)
  • PL
Inwestycje w gminie Nowodwór UG Nowodwór
Gmina Nowodwór konsekwentnie realizuje strategię, której naczelnym celem jest rozwój. Teraz stawia na odnawialne źródła energii; nie zapomina jednak o nowych inwestycjach drogowych, a w połowie 2018 roku planuje zakończyć budowę stacji uzdatniania wody w Grabowie Szlacheckim.

To kluczowe inwestycje, wpisane dwa lata temu do „Strategii rozwoju gminy Nowodwór na lata 2015-2020”. Jednak władze, a także mieszkańcy tej pięknej, porośniętej lasami krainy w jej rozwój inwestują od dawna. Sieć wodociągowa obejmuje wszystkie sołectwa, modernizowane są kolejne kilometry dróg gminnych i powiatowych; nowy wygląd zyskują gminne budynki, a centrum Nowodworu zmieniło się nie do poznania. Młodzież ćwiczy w nowych salach gimnastycznych i na „Orlikach”, a maluchy całe dnie mogą spędzać na placach zabaw. – W oparciu o środki własne, środki z budżetu państwa i te pochodzące z Unii Europejskiej udało nam się zrealizować wiele projektów, ważnych dla mieszkańców, ale też przynoszących korzyści w ochronie środowiska – mówi Ryszard Piotrowski, wójt gminy Nowodwór. – A widząc, co dzieje się na boiskach „Orlików”, jestem przekonany, że był to strzał w dziesiątkę.

Wspomniana „Strategia...” niewątpliwie przyczyni się do dalszej poprawy jakości życia mieszkańców, ale przyniesie także inne korzyści. – Realizacja ambitnych zadań, które sobie postawiliśmy, przyczyni się również do wzrostu konkurencyjności całego obszaru gminy i wpłynie na jego rozwój gospodarczy – prognozuje wójt. Władze gminy już zabrały się do pracy.

Stale prowadzimy przebudowę i modernizację dróg na terenie gminy, jednym z kluczowych zadań inwestycyjnych w tym obszarze jest także modernizacja oświetlenia – wylicza Ryszard Piotrowski. Tylko w ubiegłym roku Gmina przebudowała drogi w Grabowie Szlacheckim, Trzciankach, Jakubówce, Zawitale i Urszulinie. W planach jest dalsza współpraca z Powiatem, pozyskiwanie środków unijnych z PROW oraz krajowych z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – i kolejne kilometry asfaltowych nawierzchni.

Dzięki innej dużej inwestycji, która rozpoczęła się w Grabowie Szlacheckim, mieszkańcy tej i sąsiednich miejscowości już wkrótce przestaną się obawiać nękającej ich co roku suszy. – Jesteśmy gminą typowo rolniczą i kiedy przychodzi susza, a rolnicy zaczynają podlewać swoje uprawy z sieci wodociągowej, na tym nieco wyżej terenie pojawia się problem z zaopatrzeniem w wodę. Zdarzało się nawet, że musieliśmy wprowadzać czasowe ograniczenia w jej dostawach – wyjaśnia wójt Piotrowski. – Na szczęście wkrótce będziemy mogli o tych kłopotach zapomnieć, bo wody z budowanego właśnie ujęcia wystarczy dla wszystkich. Harmonogram prac zakłada, że nowe ujęcie wody w Grabowie Szlacheckim powinno być gotowe w połowie roku. Będzie kosztowało nieco ponad milion złotych, na jego budowę gmina pozyskała 60-procentowe dofinansowanie z PROW. W ramach dotacji w różnych częściach gminy w przyszłości powstanie również osiem przydomowych oczyszczalni ścieków.

Ale największym realizowanym obecnie na terenie gminy zadaniem jest zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz pieców na pelet. Plan gospodarki niskoemisyjnej, niezbędny do ubiegania się o dotację, był gotowy już na początku 2016 roku. 29 grudnia wójt Ryszard Piotrowski podpisał umowę, na mocy której dofinansowanie odnawialnych źródeł energii w gminie w ramach RPO WL wyniesie blisko 3 miliony zł. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 4 miliony zł. – Zainteresowanie projektem jest bardzo duże. Na zainstalowanie kolektorów słonecznych zdecydowało się ponad trzystu mieszkańców naszej gminy – informuje Ryszard Piotrowski. – Trudno się temu dziwić, bo oznacza to realne korzyści, szczególnie latem, gdy użytkownicy „solarów” będą mogli korzystać z ciepłej wody bez konieczności palenia w piecu czy włączania grzałek. Przyniesie to także korzyści gminie – pozostaniemy pięknym, czystym regionem, w którym dobrze się żyje i wspaniale wypoczywa.

Widząc takie podejście władz i mieszkańców gminy do zagadnień związanych z ochroną środowiska nie sposób się dziwić, że udziela się ono również najmłodszym pokoleniom. W maju ubiegłego roku gimnazjalista Kacper Konopka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowodworze został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Ekologia w moim domu”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować prace na temat zwyczajów ekologicznych panujących w ich domach.

 

na zdjęciu głównym: na terenie gminy Nowodwór trwa przebudowa i modernizacja kolejnych kilometrów dróg; wójt Ryszard Piotrowski dogląda jednej z takich inwestycji;
zdjęcia: UG Nowodwór

PL

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe