Przykład płynie z Kocka

  • 16.02.2018, 13:17
  • PL
Przykład płynie z Kocka UM Kock
Rozmowa z Tomaszem Futerą, burmistrzem Kocka

Nie można nie zacząć od gratulacji. W zeszłym roku obchodzono jubileusz 600-lecia miasta. Nic dziwnego, że Kock to prawdziwe miasto historii: obiekty pamięci historycznej, nowoczesne muzea (na przykład nowoczesne multimedialne Muzeum Historii Kocka). W jaki sposób mieszkańcy i władze samorządowe angażują się w kultywowanie tradycji?

Kock to leżąca w województwie lubelskim gmina miejsko-wiejska o bogatych tradycjach historycznych. Po raz pierwszy nazwa miasta pojawia się w inwentarzu biskupów płockich z drugiej połowy XII wieku, zaś najstarszy zachowany przywilej dotyczący Kocka pochodzi z 1258 roku.

24 lutego 1417 roku Władysław Jagiełło dokonał lokacji Kocka na prawie niemieckim. W 2017 r. miasto obchodziło Jubileusz 600-lecia lokacji. Gmina położona jest nad rozległą doliną Wieprza i Tyśmienicy. Na jej terenie znajdują się liczne miejsca poświęcone pamięci narodowej. Kock ma także wiele walorów istotnych z punktu widzenia współczesnego mieszkańca gminy, przedsiębiorcy prowadzącego działalność na jej terenie oraz potencjalnego inwestora. Wszystko to czyni gminę atrakcyjną zarówno pod względem gospodarczym i inwestycyjnym, jak również pozwala postrzegać ją jako godny uwagi ośrodek turystyczny, historyczny i kulturalny. Ostatnim osiągnięciem w tej dziedzinie było otwarcie w zeszłym roku samorządowego Muzeum Historii Kocka oraz parafialnego Muzeum Wielokulturowości Kocka przy kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, których fragmenty można zobaczyć w internecie pod adresem http://zwiedzajlubelskie.pl/kock.

Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kockiem. W ramach obchodów odbywa się szereg imprez cyklicznych. W 2017 r. po raz 23. rozegrano Ogólnopolskie Biegi Uliczne Pamięci Generała Franciszka Kleeberga, a po raz trzynasty odbył się Festiwal Pieśni Patriotycznej. W minionym roku na placu Anny Jabłonowskiej odsłonięto pomnik-głaz, upamiętniający kontruderzenie znad Wieprza i wyzwolenie Kocka 16 sierpnia 1920 roku z rąk bolszewików atakujących Warszawę.

 

Miasto nie zapomina także o nowoczesności. Jakimi inwestycjami mogą się Państwo pochwalić? Ciekawym projektem jest „Laboratorium wiedzy”. Proszę o nim opowiedzieć.

Gmina Kock przystąpiła do realizacji projektu „Laboratorium wiedzy” współfinansowanego z Funduszu Europejskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, który jest realizowany od 01.06.2017 r. do 09.07.2019 r., a jego celem jest osiągnięcie wyższej jakości oferty edukacyjnej oraz lepszego dostępu do kształcenia w szkołach podstawowych w Kocku i Poizdowie, dzięki doposażeniu szkół, poprawie kwalifikacji i kompetencji nauczycieli oraz wdrożeniu zajęć przyczyniających się do rozwoju kompetencji kluczowych i kształtowaniu postaw przydatnych na rynku pracy. Projekt obejmuje swym zakresem stworzenie w szkołach warunków do nauczania eksperymentalnego oraz stosowania TIK (technologie informacyjno-kumunikacyjne) w nauczaniu różnych przedmiotów. Jest to możliwe dzięki szkoleniom dla nauczycieli oraz doposażeniu pracowni przyrodniczych i ICT (w tym utworzeniu jednej pracowni międzyszkolnej), organizacji zajęć, poprawie kompetencji i umiejętności stosowania TIK wśród uczniów i nauczycieli (w tym dzięki zajęciom z programowania) oraz organizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego. Wysokość otrzymanego na te cele dofinansowania wynosi: 950 884,60 zł.

Według Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” działania władz Kocka są przykładem właściwego prowadzenia polityki samorządowej sprzyjającej inwestorom i przedsiębiorcom. Charakteryzuje je wysoka skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych oraz aktywny rozwój infrastruktury technicznej i społecznej. W latach 2007-2016 na inwestycje gminne samorząd przeznaczył ponad 61 mln złotych, z czego ponad 31 mln stanowiły środki pozyskane ze źródeł zewnętrznych. Sztandarową inwestycją była rewitalizacja miasta Kock, za którą samorząd otrzymał wyróżnienie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej.

 

Kock to także miasto otwarte na inwestorów. Co mogą Państwo zaoferować?

Gmina położona jest 140 km na południe od Warszawy i 53 km na północ od Lublina. Stanowi węzeł komunikacyjny, w którym zbiegają się droga krajowa nr 48 (trasa Łódź – Lublin) i droga ekspresowa S-19 (łączy aglomeracje: rzeszowską, lubelską i białostocką). Nie bez znaczenia jest też bliskość granicy polsko-białoruskiej (88 km), a także położenie portu lotniczego w Lublinie (53 km). W przyszłości to szczególne położenie powinno zaowocować miejscami pracy.

Jednym z większych problemów naszej gminy są: stosunkowo duże bezrobocie i brak inwestorów. Stąd starania samorządu dotyczące zakupu gruntów, uzbrojenia terenu i pozyskania pracodawców. W ostatnim okresie dokonano zakupu prawie 13 ha terenów pod inwestycje. Na terenie gminy znajdują się obszary wydzielone pod aktywność gospodarczą i budownictwo przemysłowe. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej w zakładce http://kock.pl/dla-przedsiebiorcow/tereny-inwestycyjne/. Poza infrastrukturą, gmina pomaga przedsiębiorcom w zakresie formalno-prawnym oraz w pozyskiwaniu pracowników. Atrakcyjne są również niższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz spore ulgi inwestycyjne, które gmina oferuje podmiotom chcącym zasilać gospodarkę regionu.

 

Pańskie plany i nadzieje na 2018 rok?

W bieżącym roku mamy zaplanowanych wiele inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Jedną z największych będzie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (dwie szkoły, budynki Warsztatu Terapii Zajęciowej i urzędu miejskiego). Ponadto rozpisujemy przetarg na przebudowę dawnej szkoły w Annopolu na mieszkania socjalne. Pozyskaliśmy fundusze na budowę targowiska miejskiego w Kocku, które zostanie wyposażone w stoły, utwardzoną i w części zadaszoną powierzchnię do handlu. Innym istotnym projektem jest modernizacja istniejącego oświetlenia ulicznego na energooszczędne źródła światła typu LED. Wybraliśmy już wykonawców na budowę kanalizacji sanitarnej do miejscowości Górka i budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. W bieżącym roku planujemy również budowę kilku kilometrów dróg. Mamy nadzieję, że uda się wyłonić wykonawców oferujących ceny zapisane w projektach unijnych i budżecie gminy.

 

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.

 

zdjęcia: Urząd Miejski w Kocku

PL

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe