Wydaj jeden procent na... siebie

  • 29.01.2018, 13:50 (aktualizacja 29.01.2018, 15:33)
  • Anna Augustyniak
Wydaj jeden procent na... siebie UMWL
Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego, zachęca lubelskich podatników do przekazywania jednego procenta podatku na rzecz lokalnych organizacji: Zostaw podatek na Lubelszczyźnie!

Składając roczne zeznanie podatkowe od kilku lat mamy możliwość przekazania jednego procenta swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ten proces w żaden sposób nie obciąża podatnika, a sama czynność jest niezwykle prosta – należy w odpowiednią rubrykę na końcu formularza PIT wpisać numer KRS wybranej przez nas instytucji. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy, przelewając odpowiednią kwotę na konto danej organizacji. Wspierając organizacje pożytku publicznego nie dokładamy nic ze swojego portfela, rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Z roku na rok rośnie świadomość związana z możliwością decydowania o tym, co stanie się z częścią naszego podatku. Coraz więcej osób decyduje się przekazać 1 procent na cele dobroczynne. Pozostaje jednak duża grupa podatników, którzy nie wiedzą o takiej możliwości. Dlatego, jeśli wśród naszych bliskich i znajomych są osoby nieświadome swoich praw, zachęćmy ich do zasilenia konta organizacji pożytku publicznego z województwa lubelskiego. Nie bójmy i nie wstydźmy się działać w słusznej sprawie! Wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie 1 procenta na ich cele statutowe, będzie nie tylko przejawem lokalnego patriotyzmu, ale przede wszystkim świadectwem naszej wrażliwości na problemy wielu grup społecznych, w tym osób chorych, niepełnosprawnych, seniorów, którym te instytucje na co dzień pomagają.

Wystarczy odrobina dobrej woli, by wspomóc stowarzyszenia, fundacje działające lokalnie, w naszej najbliższej okolicy, pracujące społecznie na rzecz promocji zdrowia, kultury czy sportu. Przekazując 1 procent swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z Lubelszczyzny pomagamy ludziom, którzy często mieszkają tuż obok nas. Mamy realny wpływ na poprawę jakości życia naszej społeczności.

Wydawać się może, że 1 procent to niewiele, ale pamiętajmy: każda złotówka ma znaczenie! Szacuje się, że gdyby każdy mieszkaniec województwa lubelskiego wskazał w deklaracji podatkowej numer KRS organizacji pożytku publicznego z regionu, te instytucje otrzymałyby łącznie ponad 27 milionów złotych. To ogromna kwota, zwłaszcza dla małych organizacji, które nie mogą pozwolić sobie na wielką medialną kampanię reklamową, a które mimo wszystko prężnie i efektywnie pracują, by nam, wszystkim mieszkańcom regionu, żyło się lepiej. Razem możemy zrobić tak wiele! Zostaw podatek na Lubelszczyźnie!

Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia 2018 roku.

 

Anna Augustyniak, sekretarz województwa lubelskiego
fot.: UMWL

 

OD REDAKCJI:

Trwająca od kilku lat akcja „Zostaw podatek na Lubelszczyźnie” spodobała się mieszkańcom naszego województwa, którzy coraz chętniej wspierają w ten sposób lokalne organizacje (według informacji Izby Administracji Skarbowej w Lublinie w 2016 roku działające w swoim najbliższym sąsiedztwie fundacje najczęściej wybierali puławianie; ta tendencja utrzymuje się już od kilku lat).

Procedura przekazania 1 procenta jest bardzo łatwa i nic nie kosztuje podatnika. Przeciwnie – w ten sposób sami możemy zdecydować, na co wydane zostaną pieniądze, które i tak musimy oddać fiskusowi. Jedyne, co trzeba zrobić, to wpisać w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i wyliczyć kwotę będącą 1% podatku, zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek groszy (jeśli rozliczamy się elektronicznie, program zrobi to za nas).

Listę organizacji pożytku publicznego z województwa lubelskiego, którym możemy przekazać 1 procent podatku, można pobrać niżej lub ze strony KPRM: https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html

Anna Augustyniak

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe