Zielony klimatyczny Lublin

  • 23.01.2018, 13:23 (aktualizacja 23.01.2018, 13:36)
  • Panorama Lubelska
Zielony klimatyczny Lublin PIRO4D/pixabay.com
Nasze miasto coraz intensywniej angażuje się w działania prośrodowiskowe. Właśnie poznaliśmy projekty, które zostaną zrealizowane w ramach II edycji Zielonego Budżetu. Ale to nie wszystko: Lublin jest jednym z 44 miast przygotowujących miejskie plany adaptacji do zmian klimatu.

Dwa nowe skwery: na Sławinie i Czubach Północnych powstaną w ramach drugiej edycji Zielonego Budżetu. W 2018 r. pojawią się też nasadzenia przyuliczne, m.in. przy al. Smorawińskiego i ul. Jaśminowej. Na Dziesiątej ustawione zostaną meble miejskie. Prowadzone będą działania edukacyjne z zakresu estetyki, a oprócz tego powstaną trzy nowe dokumentacje projektowe na zagospodarowanie terenów w dzielnicy Głusk, Kalinowszczyzna i Czuby Południowe, a kolejne cztery projekty zrealizowane zostaną na obszarze dolin rzecznych.

Do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu wpłynęły 74 wnioski, ocenę formalną przeszło 57 projektów. Podczas pięciu posiedzeń zespół ekspertów przeanalizował zgłoszone propozycje pod względem udziału zieleni, kontekstu otoczenia, innowacyjności oraz funkcjonalności zaproponowanych koncepcji. Ostatecznie eksperci zdecydowali, że do realizacji przekazanych zostanie 16 wniosków, a dodatkowe 3 wybrano jako wnioski rezerwowe.

- Zielony Budżet to sukces mieszkańców doceniony i nagradzany w skali kraju, realizowany w ślad za Lublinem także w innych miastach. Dziękuję wszystkich zaangażowanym w przygotowywanie wniosków, wykonane projekty z pewnością przysłużą się całej społeczności Lublina. Zapewniam, że w nowej edycji przygotujemy spotkania warsztatowe i informacyjne, na których będzie można uzyskać merytoryczne wsparcie dla swoich pomysłów - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wzorem pierwszej edycji ZB zgłoszone pomysły wpisano w poszczególne kategorie: skwery, dokumentacja projektowa, ochrona zieleni istniejącej, nasadzenia przyuliczne, meble miejskie, doliny rzeczne (nowość), inne .

Ponadto, Lublin jest jednym z 44 miast przygotowujących miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. Po pierwszych warsztatach ocen ryzyka związanego z występowaniem ekstremalnych zjawisk klimatycznych jako najwrażliwsze sektory wskazano zdrowie publiczne, gospodarkę wodną, gospodarkę przestrzenną oraz różnorodność biologiczną . W tych sektorach konsekwencje przyszłych zmian klimatu mogą być dla Lublina największe i należy jak najszybciej podjąć działania adaptacyjne. Urząd Miasta zachęca mieszkańców do włączenia się w dyskusję dotyczącą klimatu.

Szczegółowe informacje na stronach internetowych:

https://lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/aktualnosci/obwieszczenie-o-przystapieniu-do-opracowania-projektu-mpa,1,3776,1.html

http://www.44mpa.pl/konsultacje-spoleczne

 

oraz w dokumentach pdf do pobrania poniżej.

Panorama Lubelska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe