Dożynki rybackie w Dworze Anna – uwaga, KONKURS!

  • 24.11.2017, 11:15 (aktualizacja 24.11.2017, 11:23)
  • red.
Dożynki rybackie w Dworze Anna – uwaga, KONKURS! Dwór Anna
Przed nami święto, na które miłośnicy ryb z całego kraju czekają od niemal roku. 3 grudnia w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich odbędą się Dożynki Rybackie. Mamy dla Państwa zaproszenie na to smaczne wydarzenie. Szczegóły niżej.

To już czternasta edycja imprezy. Z roku na rok przyciąga ona coraz więcej amatorów dań rybnych oraz wystawców i dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. – Na początku mieliśmy dwa – trzy stoiska, a w ostatnich latach musimy wprowadzać ograniczenia, bo nie mielibyśmy gdzie pomieścić chętnych. W ubiegłym roku jurorzy spróbowali 38 potraw! – wspomina Kazimierz Gajek, właściciel Dworu Anna i organizator imprezy.

Dożynki Rybackie Dworu Anna to konkurs na najlepszą potrawę z ryb słodkowodnych. Biorą w nim udział gospodarstwa rybackie, restauracje, koła gospodyń wiejskich i szkoły gastronomiczne z całego kraju. Dlaczego ryby słodkowodne? Bo często pochodzą z lokalnych ekologicznych hodowli lub naturalnych zbiorników – są więc wolne np. od hormonów, którymi „faszeruje” się ryby hodowane na masową skalę, a na nasze stoły trafiają niemal tuż po złowieniu. – Przede wszystkim chcemy, żeby Polacy jedli więcej ryb – dodaje Kazimierz Gajek. – Nasi najbliżsi sąsiedzi – Czesi i Niemcy – jedzą ich po około 33 kilogramów „na głowę” rocznie, Finowie i Norwegowie po 50, a Portugalczycy aż 70 kg. Polacy – 13 kg. To już lepiej niż przed kilku laty, ale wciąż za mało. Ponadto na polskich stołach pojawiają się zazwyczaj ryby najtańsze lub – co gorsza – mocno przetworzone.

Tegoroczne Dożynki Rybackie odbędą się w niedzielę 3 grudnia. Jak co roku w jury zasiądą osobistości znane i popularne nie tylko w naszym regionie. Obok wicemarszałka województwa lubelskiego i szefów lubelskich oddziałów Polskiego Radia i TVP zobaczymy w nim więc m.in. dyrektora wielkopolskiego oddziału ARiMR, mistrza bokserskiego Grzegorza Skrzecza oraz Sebastiana Wątrobę, znanego z popularnego serialu kryminalnego „W11 – wydział śledczy”. Kolejną tradycją Dożynek jest zbiórka na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Autyzmem w Lublinie. – W ubiegłym roku udało się uzbierać około 7 tysięcy złotych, w tym roku liczymy na nie mniejszą hojność naszych gości – zachęca Kazimierz Gajek.

Wstęp na imprezę jest tylko za zaproszeniami – i jedno z nich można wygrać w konkursie „Panoramy” i Dworu Anna. Prosimy o podanie łatwego i smacznego przepisu na danie z ryb (uwaga!) słodkowodnych. Takiego, z którym poradzi sobie nawet ktoś, komu zdarza się przypalić wodę na herbatę ;) Do autora takiego przepisu trafi podwójne zaproszenie na Dożynki Rybackie w Dworze Anna na 3 grudnia. Przepisy prosimy przesyłać do poniedziałku (27 listopada) do godziny 16 na adres: [email protected]

 

zdjęcia: Dwór Anna

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe