Kosmetolog – pomiędzy lekarzem a kosmetyczką

  • 25.09.2017, 11:16 (aktualizacja 25.09.2017, 11:19)
  • Grupa Tipmedia
Kosmetolog – pomiędzy lekarzem a kosmetyczką
Moda na piękny wygląd wciąż trwa, co napędza klientów gabinetom kosmetycznym i wszelkiego rodzaju klinikom urody. Nie jest już niczym dziwnym, że chcemy poprawiać swój wizerunek i niwelować niedoskonałości lub wrodzone defekty. Warto wiedzieć, z jakimi problemami zgłaszać się do kosmetyczki czy kosmetologa, a jakie wymagają konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.

Niejasny podział kompetencji

Łatwo stwierdzić, że kosmetolog może wykonywać proste zabiegi pielęgnacyjne na twarz, szyję i dekolt, zaś lekarz medycyny estetycznej zabiegi wymagające ingerencji skórnej, np. iniekcji popularnego botoksu. Jednak pomiędzy tymi czynnościami jest wiele innych, o różnym stopniu skomplikowania i inwazyjności, w których wykorzystywane są rozmaite metody i narzędzia. Dlatego nie można w sposób jednoznaczny określić kompetencji lekarza medycyny estetycznej, kosmetologa czy kosmetyczki.

Racjonalne jest stwierdzenie, że kosmetolog stoi pomiędzy kosmetyczką a lekarzem. Kosmetolog ma szersze kompetencje niż kosmetyczka, zwłaszcza taka po ukończonym szybkim szkoleniu, ale mniejsze od lekarza z wykształceniem wyższym i praktyką.

Według polskiego prawa profesja kosmetologa wymieniana jest przez ministra pracy jako zawód medyczny, dlatego kosmetolog może wykonywać zabiegi o charakterze leczniczym, choć nieinwazyjne. Ingerencja w ciało człowieka dopuszczalna jest wyłącznie wtedy, gdy osoba wykonująca zabieg posiada odpowiednie kwalifikacje. Może to być lekarz lub inny członek personelu medycznego. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie, ale w taki sposób można to określić. Kosmetolog na pewno nie powinien wykonywać zabiegów chirurgicznych ani dermatologicznych, choć może np. podejmować działania mające na celu zniwelowanie przykrych objawów chorób skórnych.

Specjalizacja w kosmetologii

W celu zdobycia kompetencji i zawodu kosmetologa można obrać różne drogi kształcenia. Jedną z nich jest uczestnictwo w dwuletnim kształceniu w szkole policealnej, m.in. w Lublinie, gdzie na kierunku kosmetologia edukują się przyszli technicy usług kosmetycznych. Zawód ten ma charakter higieniczno-estetyczny. Technik usług kosmetycznych diagnozuje problemy skórne pacjentów pod kątem kosmetycznym, dobiera i wykonuje zarówno odpowiednie zabiegi profilaktyczne, jak i lecznicze na twarz i całe ciało. Jednocześnie kosmetolog może być ekspertem w dziedzinie stylizacji i wizażu. Ma dużo szersze kompetencje niż kosmetyczka, zwłaszcza taka, która ukończyła tylko kilkudniowe czy kilkutygodniowe szkolenie np. w jednej z firm kosmetycznych.

Zasadniczo technik usług kosmetycznych, ukończywszy szkołę policealną m.in. w Lublinie, po zdaniu egzaminu zewnętrznego może podejmować pracę jako kosmetolog w gabinecie kosmetycznym, SPA czy klinikach urody. Wykonuje zabiegi mało inwazyjne, co zdecydowanie odróżnia go od lekarza medycyny estetycznej czy chirurga plastycznego.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe