Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

  • 15.09.2017, 15:04 (aktualizacja 15.09.2017, 17:33)
  • jog
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu flickr.com
W sobotę rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Czy podzielimy się mobilnością?

Jak co roku, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu potrwa od 16 do 22 września. Kulminacyjnym punktem obchodów jest „finałowy” Dzień bez Samochodu. W tegorocznej edycji wydarzenia swój udział swój udział potwierdziło już ponad 1600 miast z 42 krajów, a tematem przewodnim jest hasło „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”.

ETZT połączony z Europejskim Dniem bez Samochodu to wydarzenie, którego celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie komunikacji miejskiej, rowerów i poruszania się pieszo. Zrównoważony transport oznacza bowiem nie tylko to, że wszyscy szybko i bezpiecznie dotrzemy tam, dokąd się wybieramy, ale także poprawę jakości powietrza w miastach i gminach, ograniczenie hałasu oraz zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej. Stanowi on także szansę na rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz poprawę jakości życia, również w małych ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich.

Lublin jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Pod tym względem wyprzedza nas (choć to z pewnością nie jest najbardziej trafne określenie) tylko Łódź. Nie potrafimy się też dzielić przestrzenią. Na lubelskich drogach kierowcy, rowerzyści i piesi stają się śmiertelnymi wrogami, i to czasami dosłownie, bo nasz kraj jest w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych wypadków drogowych.

Poszczególne samorządy naszego województwa zrobiły już niemało, żeby ruch samochodowy zrównoważyć rowerowym (nowe, bezpieczne ścieżki rowerowe, rozrastający się system roweru miejskiego). Teraz czas na pieszych? W lutym prezydent Krzysztof Żuk podpisał zarządzenie w sprawie wdrożenia w Lublinie „Standardów pieszych”. Przyznał, że dokument jest efektem zaangażowania partnerów społecznych, przede wszystkim Fundacji Tu Obok, którzy zwrócili się do miasta z pomysłem projektu „Miasto dla ludzi”. – Efekty tego projektu i wypracowane know-how dzięki spotkaniom z mieszkańcami stanowią dla nas kierunek do działań w stronę miasta przyjaznego mieszkańcom. Jest to też kolejny przykład potwierdzający, że dzięki partycypacji społecznej i współpracy na linii miasto-mieszkańcy, jesteśmy w stanie zmieniać Lublin na lepsze – zaznaczył prezydent, ogłaszając podpisanie zarządzenia.

Lubelskie „Standardy piesze” oparte są na idei zrównoważonej piramidy transportowej, w której ruch pieszy traktowany jest priorytetowo przed transportem samochodowym, a nawet zbiorowym i rowerowym. Równolegle do realizacji działań inwestycyjnych, poprawiających dostępność i bezpieczeństwo przestrzeni miejskiej dla jej „niezmotoryzowanych” użytkowników, zakłada m.in. prowadzenie działań promujących chodzenie i kulturę chodzenia. Czy to oznacza, że pieszy w mieście znajdzie się pod ochroną?

W ramach tegorocznych obchodów ETZT w Lublinie, w grupie kilkunastu różnorodnych inicjatyw, przygotowanych zostało szereg atrakcyjnych wydarzeń. Do wspólnych obchodów przyłączył się również Świdnik. Dodatkowo Zarząd Transportu Miejskiego zachęca do darmowych przejazd komunikacją miejską w dniu 22 września – w Europejskim Dniu bez Samochodu – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Pełną listę wydarzeń ETZT w Lublinie i Świdniku (organizatorzy: Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Porozumienie Rowerowe) prezentujemy niżej.

 

Ale najpierw przypomnijmy film zrealizowany przez autorów projektu „Miasto dla ludzi” na rok przed podpisaniem lubelskich „Standardów pieszych”:

 

A tak chodzi się w Rydze (Łotwa):

 

 

Na koniec – coś „ku pokrzepieniu serc”(?) lubelskich piechurów. Znów „Miasto dla ludzi”. Always look on the bright side of life...

 

I już naprawdę na koniec, zapowiedziana...

LISTA WYDARZEŃ ETZT 2017 W LUBLINIE I ŚWIDNIKU:

16 września – sobota
14:00 – Otwarcie Tygodnia Mobilności – akcja petycja „Plac Litewski dla rowerów” – Pl. Litewski
15:00 – Piknik rowerowy z Lubelskim Towarzystwem Retro Cyklistów (+ akcja „200 lat roweru”) – Ogród Saski
15:00 – Przejazd rowerowy szlakiem lubelskich mozaik. Start: Dworzec Główny PKS; oprowadza: Rafał Lis

17 września – niedziela
11.00 – Krajoznawcza wycieczka rowerowa w okolice Lublina. Pl. Dworcowy PKP (zaprasza Stowarzyszenie Rowerowy Lublin). Przebieg trasy: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=awgczecihozvwucj

18 września – poniedziałek
7:00 – Akcja „Dzięki, że jeździsz rowerem i komunikacją miejską” – śniadania dla rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej (PR z ZTM i MPK). Przystanek MPWiK 01, al. Piłsudskiego
17:00 – Spacer pieszy „Śladami lubelskich cyklistów”, ul. Ogrodowa/1 Armii WP; oprowadza: Zofia Jakóbczak

18 września – Świdnicki Dzień Mobilności. (m.in. śniadania rowerowe); więcej na: www.swidnikmiastodlarowerow.pl

19 września – wtorek
14:00 – Zajęcia z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. (TdNiCz/PR). Zgłoszenia: [email protected]
17:00 – Audyt lubelskiej infrastruktury rowerowej z miejskimi radnymi. Start: pl. Wolności. Przejazd po trasie: Pl. Wolności – Narutowicza – Peowiaków – Kołłątaja – pl. Litewski – Zielona – Bajkowskiego – Lubartowska – al. Tysiąclecia – Pl. Zamkowy – Tysiąclecia – Tarasy – Unii Lubelskiej – rondo LL80 – Zamojska – Wyszyńskiego – deptak – Zielona – Radziwiłłowska – 3 Maja – 1. Armii WP – Ewangelicka – Jasna – Wieniawska – Ogród Saski – Lipowa – Narutowicza – Muzyczna.

20 września – środa
11:00 – Happening „Chodniki są dla pieszych” (Pieszy Lublin) ul. Okopowa
Szkolenie z bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście dla kierowców MPK (TdNiCz/PR)
16:00 – Akcja „Rowerem na zakupy” – akcja wręczania rowerzystom toreb pod centrum handlowym CH Tarasy Zamkowe

21 września – czwartek
17:00 – #Rozmowy o mieście. Jak zrównoważyć transport w Lublinie? – spotkanie z prof. Jackiem Wesołowskim – Ratusz, s. 24, IIp.

22 września – piątek – Europejski Dzień bez Samochodu:
12:00-18:00 – Piknik transportowy – Plac Teatralny / Centrum Spotkania Kultur
- lekcje komunikacyjne w trolejbusie (g.12:00-14:30), konkursy z nagrodami
- prezentacja i przejazdy zabytkowym Gutkiem (przystanek Ogród Saski), odjazdy godz. 12:30-14:30
- aktywna scena – akcja dla szkół + konkursy z nagrodami, prezentacja rowerów cargo, gra uliczna, pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej (PCK), Miasteczko Ruchu Drogowego
- nagroda dla dewelopera przyjaznego rowerzystom
18:00 – Przejazd rowerowy ulicami miasta – na rzecz niskokosztowych usprawnień w infrastrukturze rowerowej

Podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu (22 września): każda pierwsza godzina wypożyczenia roweru miejskiego (LRM) będzie darmowa, a posiadacze samochodów (za okazaniem dowodu rejestracyjnego) będą mieli bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Lublinie.

 

Wszystkie informacje o ETZT 2017: http://etzt.ekolublin.pl

Oficjalna strona European Mobility Week: http://www.mobilityweek.eu/

jog

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe