Wojewódzkie rady działalności pożytku publicznego zacieśniają współpracę

  • 12.05.2017, 13:23
  • red.
Wojewódzkie rady działalności pożytku publicznego zacieśniają współpracę
27 listopada 2016 roku po raz drugi obchodziliśmy Ogólnopolskie Święto Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji w Warszawie został powołany Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego.

Idea Konwentu zrodziła się ze współpracy Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT z partnerami z dwunastu województw. Sieć SPLOT, pracując nad projektem wzmocnienia dialogu obywatelskiego w samorządzie terytorialnym, oddolnie rekomendowała utworzenie takiego gremium. W pracach nad projektem uczestniczyli członkowie rad pożytku różnych szczebli reprezentujący organizacje pozarządowe, samorządy oraz radnych gmin, powiatów i sejmików. Wśród rekomendowanych rozwiązań, które w przyszłości umocniłyby pozycję rad pożytku, a jednocześnie przyczyniły się do powstawania nowych rad, było nawiązanie współpracy pomiędzy radami na szczeblu wojewódzkim. – Obecnie w naszym kraju funkcjonuje szesnaście takich rad, po jednej w każdym z województw; wypracowały one różne standardy pracy oraz budowania efektywnego dialogu z zarządami województw. Celem Konwentu jest wymiana dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania rad pożytku oraz ich pracy – wyjaśnia Bożena Lisowska, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego i wiceprzewodnicząca Lubelskiej RDPP oraz członkini prezydium Konwentu.

Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego został oficjalnie powołany 27 listopada 2016 roku i obecnie zrzesza już piętnaście rad (jako ostatnia dołączyła świętokrzyska). 3 lutego 2017 r., podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie, wybrano pierwsze prezydium, w skład którego weszli: Andrzej Rybus Tołłoczko – przewodniczący (woj. mazowieckie) oraz: Joanna Glezman (woj. warmińsko- mazurskie), Iwona Hejducka (woj. wielkopolskie), Bożena Lisowska (woj. lubelskie) i Alicja Gawinek (woj. opolskie).

Konwent jest dobrowolnym porozumieniem rad wojewódzkich i nie posiada osobowości prawnej. – Konwent jest przede wszystkim płaszczyzną współpracy, wymiany informacji i doświadczeń oraz wypracowania wspólnych stanowisk w sprawach znajdujących się w sferze zainteresowań wojewódzkich rad działalności pożytku publicznego. Jego misją jest przyczynienie się do budowania pozycji i rozwoju roli rad pożytku na szczeblu wojewódzkim oraz propagowanie idei tworzenia rad na poziomie gmin i powiatów – mówi Bożena Lisowska.

Zgodnie z regulaminem, każda z rad przystępujących do Konwentu wydelegowała swoich reprezentantów zarówno ze strony samorządowej, jak i pozarządowej. Na posiedzenia zapraszani są reprezentanci Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz przedstawiciele powstającego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Podczas ostatniego posiedzenia Konwentu w dniu 7 kwietnia Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiadał na pytania dotyczące kwestii ustawy o powołaniu NCRSO. Natomiast przedstawiciele Konwentu wzięli udział w posiedzeniu Rady Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odbyło się 19 kwietnia w Warszawie. Współprzewodniczący RDPP Krzysztof Balon potwierdził wówczas chęć współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Radą Krajową a Konwentem. Bożena Lisowska z zadowoleniem przyjmuje te deklaracje. – Cieszy nas bardzo, że będziemy mogli wspólnie pracować nad ciągle zmieniającym się prawem. A głos wojewódzkich rad działalności pożytku publicznego będzie jeszcze wyraźniej słyszalny na szczeblu centralnym – podkreśla lubelska przedstawicielka w Konwencie.

Przewodnictwo Konwentu z końcem kwietnia przejęło województwo podlaskie, a później obowiązki gospodarza pełnić będzie rada podkarpacka. Prezydencja w Konwencie trwa trzy miesiące. Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego od początku uczestniczy w pracach Konwentu. Jej wiceprzewodnicząca, radna Bożena Lisowska, zachęca: – Zapraszamy członków rad powiatowych oraz gminnych do nawiązywania kontaktów i współpracy z Konwentem.

Kolejne posiedzenie Konwentu przewidziane jest na 9 czerwca.

 

na zdjęciu głównym: prezydium Konwentu – od lewej: Joanna Glezman, Iwona Hejducka, Andrzej Rybus Tołłoczko (przewodniczący), Alicja Gawinek i Bożena Lisowska

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe