Chełm: przygotowania do rekordu idą pełną parą!

  • 12.06.2017, 15:44 (aktualizacja 12.06.2017, 16:48)
  • Admin Admin
Chełm: przygotowania do rekordu idą pełną parą! Super Tydzień
Już około setki strojów dla chełmskich duchów uszyły uczestniczki kursu krawieckiego organizowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego. Chełmianie deklarują, że 17 czerwca tłumnie przybędą na plac Łuczkowskiego, aby ustanowić nasz wspólny rekord. Białe prześcieradła wciąż pilnie poszukiwane!

To ma być wielka feta połączona z promocją Ducha Bielucha – mieszkańca Chełmskich Podziemi Kredowych. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Razem na Kresach” powróciło do pomysłu ustanowienia rekordu w liczbie osób przebranych za duchy i, jak widać po reakcjach mieszkańców, pomysł bardzo się spodobał.

Aby lepiej wypromować imprezę od czasu do czasu pokazujemy się na mieście w strojach duchów, rozdajemy ulotki na temat wydarzenia, dajemy się fotografować, zachęcamy do udziału w imprezie przechodniów. Odzew jest bardzo pozytywny, mieszkańcy deklarują, że o pomyśle słyszeli i już przygotowują się do rekordu – mówi Wanda Jaroszczuk, prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Razem na Kresach”. – Cieszymy się, że chełmianie podzielają nasz entuzjazm i czerwcowy długi weekend chcą spędzić w naszym „uduchowionym” towarzystwie.

 

Zapomniałeś stroju ducha? To nie problem!

Do akcji ustanawiania rekordu włączyło się m.in. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chełmie. Szkoła od tego roku prowadzi kurs krawiectwa, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Panie już całkiem nieźle radzą sobie z maszynami do szycia, więc chętnie pomagają w przygotowaniach do rekordu. Uczestniczki kursu w ramach zajęć, pod fachowym okiem swoich nauczycielek: Barbary Brzezińskiej i Krystyny Frąc, uszyły już prawie setkę strojów duchów.

Uszyjemy tyle szat, ile będzie potrzeba. Byle było z czego. Panie opracowały sobie system pracy. Część robi wykroje, część z nich szyje, więc idzie to szybko i sprawnie – mówi Bartek Kaliszczuk z CKU. – Mamy 15 stanowisk krawieckich i dwie grupy uczestniczek zajęć, czyli ok. 30 osób.

Krawcowe przygotowują stroje w różnych rozmiarach, tak aby zadowolić wszystkich. – Mamy przebrania dla duchów wyższych i niższych, ale też i kilkanaście sztuk w rozmiarze dziecięcym – tłumaczą.

Czas uszycia stroju ducha zależy od zaawansowania w sztuce krawieckiej. – W ciągu czterech godzin zajęć niektórym paniom udało się uszyć ok. 20 strojów – relacjonuje pani Barbara Brzezińska. – Ustanawiamy też swoje rekordy, kto uszyje więcej. Przoduje pani Kasia, która ma na swoim koncie już ponad 20 strojów.

Ostatnie zajęcia w tym semestrze krawcowe mają 17 czerwca, czyli w dniu ustanawiania rekordu. Większość z nich już planuje wagary, aby także wziąć udział w naszej imprezie.

Kilkadziesiąt prześcieradeł dostaliśmy z Zespołu Szkół Technicznych, prawie taką samą ilość przynieśli na redakcyjną zbiórkę Czytelnicy Super Tygodnia Chełmskiego. Ale największe materiałowe wsparcie dała nam firma Vive Profit Center. Co tydzień dostarcza nam kolejną partię prześcieradeł, żeby krawcowe nie przerywały pracy. Czasu zostało już niewiele... – wyjaśnia Wanda Jaroszczuk.

 

Warto przebrać się za ducha

17 czerwca, czyli w dniu imprezy, osoby przebrane za duchy będą w naszym mieście uprzywilejowane. W stroju ducha będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską, a wszystkie prawidłowo ubrane duchy staną się częścią historii naszego miasta.

Wydarzeniem zainteresowały się media regionalne, a także ogólnopolskie. O Chełmie i rekordzie już jest głośno, a będzie jeszcze głośniej w dniu imprezy – zapewnia Wanda Jaroszczuk. – Ten rekord z pewnością przejdzie do historii Chełma, dzięki nam wszystkim. Jesteśmy przekonani jako organizatorzy, że uda się ustanowić ten rekord i po cichu liczymy, że może któreś z miast podejmie wyzwanie i będzie z nami rywalizować.

 

źródło: Super Tydzień Chełmski

Admin Admin

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe