Inwestycje i kultura w gminie Tomaszów Lubelski

  • 26.05.2017, 09:26
  • Panorama Lubelska
Inwestycje i kultura w gminie Tomaszów Lubelski Urząd Gminy Tomaszów Lubelski
W ciągu ostatnich 2 lat na terenie Gminy zrealizowano szereg inwestycji służących poprawie życia mieszkańców. Rozwinęła się także działalność kulturalna.

Informacje o budżecie

Budżet Gminy Tomaszów Lubelski to ponad 40 milionów złotych, z czego 6 milionów przeznacza się na inwestycje i remonty infrastruktury gminnej. Na funkcjonowanie szkół wydatkowanych jest ponad 11,7 miliona złotych, przy subwencji w kwocie 6 milinów złotych. Również znaczącą pozycją w budżecie są wydatki na pomoc społeczną w kwocie ponad 12 milionów złotych. Zadania w zakresie pomocy społecznej w gminie Tomaszów Lubelski realizują dwie jednostki budżetowe: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim i Środowiskowy Dom Samopomocy w Szarowoli. Przy wielości zadań, Gminie Tomaszów Lubelski skutecznie udaje się pozyskiwać środki zewnętrzne, w tym środki Unii Europejskiej. W 2016 r. z dofinansowania zewnętrznego pozyskano kwotę ponad 3.8 miliona złotych, z której zapłacono za inwestycje i zakupy inwestycyjne. Dług gminy z roku na rok maleje. W 2016 roku zmniejszył się w stosunku do roku 2015 o kwotę 1,1 mln zł.

Najważniejsze inwestycje 2015-2016:

-Budowa bądź przebudowa łącznie ponad 6 kilometrów dróg gminnych oraz we współpracy z Powiatem Tomaszowskim ponad 9 kilometrów dróg powiatowych,

-Budowa prawie 6 tys. m² chodników przy drogach gminnych i powiatowych,

-Budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów solarnych do produkcji ciepłej wody w miejscowościach Łaszczówka oraz Szarowola.

-Rozbudowa systemu oświetlenia ulicznego z wykorzystaniem energo-oszczędnych lamp LED – łącznie zamontowano 130 sztuk lamp.

-Wykonanie remontów i doposażenia świetlic wiejskich,

-Wykonanie zagospodarowania przestrzeni publicznych na terenie poszczególnych miejscowości w postaci wiat, zadaszeń, miejsc biwakowych, itp.,

-Zakup samochodów specjalistycznych dla OSP oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Szarowoli.

Łącznie w okresie 2015-2016 na zadania inwestycyjne i re-montowe wydano blisko 9 mln złotych, z czego ze środków zewnętrznych pozyskano blisko 4,5 mln złotych.

Planowane inwestycje:

Jeszcze w roku bieżącym gmina planuje zrealizować inwestycje związane z budową lub przebudową dróg o łącznej długości ok. 5 km oraz wybudować chodniki przy drogach gminnych i powiatowych o powierzchni ok. 3000 m². Planowane jest rozpoczęcie inwestycji związanych z budową sieci wodociągowych w Łaszczówce – Kolonii oraz Rabinówce o łącznej długości ponad 3000 m oraz sieci kanalizacji sanitarnej w Rogóźnie i Łaszczówce – Kolonii o łącznej długości 5000 m współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W zakresie odnawialnych źródeł energii gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na budowę instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła oraz na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Przy pozytywnym rozstrzygnięciu rozpoczęcie tych inwestycji nastąpi jeszcze w roku bieżącym.

Działalność kulturalna:

Oprócz nowych inwestycji, w gminie Tomaszów Lubelski stawia się również na rozwój kultury. Polega ona głównie na wspieraniu i promocji twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, działań i inicjatyw społeczności lokalnych oraz opieki nad zabytkami.

– Na terenie gminy działają dwie instytucje kultury: GOK w Podhorcach oraz biblioteka z trzema filarami w Majdanie Górnym. Głównym celem domów kultury jest propagowanie szeroko pojętej edukacji kulturalnej oraz organizowanie jej i rozpowszechnianie wśród społeczności lokalnej.

– Pod patronatem domów kultury działa 14 Kół Gospodyń Wiejskich, re-prezentujących gminę na imprezach powiatowych, wojewódzkich i centralnych. Najstarsze KGW świętowały swoje jubileusze, gdyż niektóre z nich mają około 40 lat. Panie godnie reprezentują gminę na dożynkach gminnych, powiatowych.

– Powstał Klub Seniora „Relax” działający w Majdanie Górnym, który oferuje odpowiednią dawkę kultury, rozrywki oraz stwarza szerokie możliwości samorealizacji współczesnego Seniora.

– W Łaszczówce-Kolonii dokonano otwarcia i poświęcenia cmentarza wojennego z I Wojny Światowej, na którym spoczywa blisko 900 poległych żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Cmentarz został odnowiony przy współudziale Austriackiego Czarnego Krzyża. Uroczystość odbyła się w październiku 2016 r.

– Powstało Stowarzyszenie Liderki Gminy Tomaszów Lubelski, w działalność którego zaangażowało się 9 pań z terenu gminy. Postawiły sobie za cel aktywizację i integrację społeczności lokalnej oraz pozyskiwanie środków na realizację różnych zadań.

– W gminie funkcjonuje 13 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym 2 działające w KRSG.

– Szkoły na terenie gminy: 5 Zespołów Szkół Publicznych obejmujących zakresem szkołę podstawową i gimnazjum, 3 Szkoły Podstawowe oraz 3 Niepubliczne Szkoły Podstawowe. Wiele z tych szkół obchodziło swoje stulecia.

– W 2015 r. zorganizowano po raz pierwszy Dożynki Gminne w Majdanie Górnym, rok później w Podhorcach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na święcie plonów wszystkie panie z KGW zaprezentowały w korowodzie dożynkowym własnoręcznie wykonane wieńce i przyśpiewki ludowe na scenie.

 

zdjęcia: Urząd Gminy Tomaszów Lubelski

Panorama Lubelska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe