Gmina z duszą

  • 23.05.2017, 09:13
  • Panorama Lubelska
Gmina z duszą Urząd Gminy Rachanie
Rachanie są gminą typowo rolniczą, ale nie brakuje w niej niezwykłych zabytków i pięknej przyrody.

Szlakiem historii i natury

Przez gminę wiedzie zielony „Szlak historyczny”, wiodący z Tomaszowa Lubelskiego do Turkowic o długości 66 km. Wyżynny krajobraz Rachań ożywiają rozległe wierzchowiny lessowe, głębokie wąwozy oraz doliny Wożuczanki i jej dopływów, wraz ze źródliskami i stawami. Znajdziemy tam intrygujące kompleksy leśne, a wśród nich najcenniejszy: rezerwat „Przecinka”, chroniący piękny starodrzew bukowy.

Każde miejsce w gminie przypomina o minionych wiekach, ludziach i wydarzeniach. Stoi tu jeden z największych w powiecie kurhanów, są ruiny zamków i pałaców, parki dworskie ,dwór z początku XX wieku, młyn i dawny folwark z 1895 roku. O dramatycznych przypominają zachowane kwatery wojenne, cmentarz z I Wojny Światowej, miejsca masowych egzekucji narodu żydowskiego i miejsce bitwy pod Falkowem (1939). Nie brakuje także budowli sakralnych: dwa kościoły z XVIII wieku, kaplice filialne z XX wiku raz dawna cerkiew prawosławna (obecnie kościół).

Z Rachaniami związanych jest wiele znanych postaci, m.in.: rodzina Bolesława Prusa, Adam W. Kulik – poeta, dziennikarz, Feliks Łukowski – fotograf, Kaziemierz Sioma - reżyser czy córka Alkesandra Fredry – Zofia. Kulturę i tradycję kultywuje się w ośrodkach kulturalnych, np. Izba Regionalna w Wożuczynie, gromadząca świadectwa kultury i historii. Działają zespoły śpiewacze, a w jednej ze szkół w Michałowie stawia się na edukację regionalną.

Zadania i inwestycje

Dla gminy bardzo ważne jest środowisko. Działa farma fotowoltaiczna, produkująca prąd o mocy 0,6 MW. Zajmuje powierzchnię 2,35 ha. Na tym jednak nie koniec. Powstaje również biogazownia o mocy 1MW której właścicielem jest firma BUDMAT. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2017 roku. Produkowana tam będzie energia elektryczna o mocy 1 MW i energia cieplna o mocy 1,3 MW. Efektem przetwarzanej biomasy będzie tzw. „poferment” - może być wykorzystywany przez rolników jako nawóz. Planowane jest tam zatrudnienie od 6 do 10 osób z terenu gminy. Zakontraktowane jest około 100 ha kukurydzy. Przetwarzane będą także inne uprawy nadające się na biomasę, w większości od rolników z naszej gminy. W przyszłości planowana jest budowa suszarni owoców, również przez firmę BUDMAT. Zatrudnienie ma znaleźć około 10 osób.

- Postawiliśmy na ochronę środowiska i przebudowę dróg gminnych - mówi Wójt Gminy Rachanie Roman Miedziak. Rzeczywiście, oprócz troski o środowisko, ważne są inwestycje drogowe. W 2016 roku zrealizowano przebudowę dróg na osiedlu mieszkaniowym byłego Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w obrębie Michałów Kolonia. Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Lublinie udzieliła bezzwrotnej pomocy finansowej- 258 300 zł, co stanowiło około 90 proc. kosztów. Kolejną inwestycją była, zrealizowana wspólnie z Powiatem Tomaszowskim, przebudowa drogi powiatowej Majdan - Sielec - Siemierz - Kozia Wola w miejscowości Siemierz. Mieszkańcy czekali na to 30 lat – teraz mogą szybciej dojechać do Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. W miejscowości Pawłówka przebudowano drogę gminą o długości 0,142 km. Łączny koszt inwestycji wyniósł 61 983 zł. 50 tys. zł dołożył Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Zabezpieczone w tym roku środki w budżecie gminy na inwestycje to 1 424 465,00 zł.

Jednym z głównych zadań będzie rekultywacja gminnego wysypiska odpadów w miejscowości Grodysławice, która ma polegać na całkowitym zasypaniu wysypiska ziemią, nasadzeniu drzew i zamontowaniu urządzeń do pomiaru skażeń wód i gleby. Całkowity koszt inwestycji będzie wynosić ok 280 tys. zł wraz z udziałem środków WFOŚiGW.

Nieco mniejszą, ale również ważną inwestycją, będzie budowa garażu na samochód bojowy dla jednostki OSP Wożuczyn. Szacowany koszt tej inwestycji, która podniesie poziom bezpieczeństwa w Rachaniach, będzie wynosił ok 50 tys zł.

Na terenie gminy w miejscowości Wożuczyn Cukrownia znajdują się atrakcyjne pod względem inwestycyjnym tereny o powierzchni 23,33 ha. po cukrowni zamkniętej z 2006 roku. - Prywatny przedsiębiorca, który jest właścicielem tych terenów, chce je zbyć. My ze swojej strony próbujemy skusić potencjalnych inwestorów atrakcyjnymi warunkami i ulgami podatkowymi- mówi wójt, Roman Miedziak. Oprócz terenów, przedsiębiorca ma do sprzedania materiały z rozbiórki cukrowni (gruz ceglany, betonowy, asfaltowy i płyty drogowe.

Kontakt: Zakład Usługowo - Handlowo - Produkcyjny ŚWISTRANS Marek Świst, Trawniki Kolonia 200, 21-044 Trawniki tel. 81 58 56 135 kom. 601 969 727.

 

zdjęcia: Urząd Gminy Rachanie

Panorama Lubelska

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe