Warsztaty z tworzenia bukietów zielnych w Ogrodzie Botanicznym UMCS

  • 11.08.2022, 11:42
  • Źródło: Centrum Prasowe UMCS
Warsztaty z tworzenia bukietów zielnych w Ogrodzie Botanicznym UMCS archiwum UMCS

W najbliższą niedzielę (14.08.2022) w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędą się warsztaty z tworzenia bukietów zielnych. Wydarzenie związane jest ze zbliżającym się świętem Matki Boskiej Zielnej, przypadającym 15 sierpnia.

 

Tradycja tworzenia bukietów zielnych jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze ludowej. Przez wieki w pewne dni w roku ludzie święcili bukiety składające się z ziół, kwiatów i wszelkich płodów rolnych: zbóż, warzyw i owoców. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie, uważano bowiem, że posiadają wyjątkowe właściwości. Takie wiązanki przechowywano przez cały rok i wierzono w ich ozdrowieńczą moc – miały chronić domowników między innymi przed nieszczęściami, czarami, urokami, chorobami, epidemiami, piorunami czy skutkami burzy. Po zwiędnięciu, zasuszano je i wieszano w domach pod sufitem, na oknie lub wkładano za święte obrazy – wyciągnięte z nich rośliny lecznicze miały być szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt.

 

Co powinno znaleźć się w tradycyjnym bukiecie zielnym? Jak wykonać wiązanki i do czego później je wykorzystać? Pracownicy Ogrodu Botanicznego UMCS pragną przypomnieć Państwu ten dawny, zapomniany zwyczaj i pokazać, jak przygotować bukiet zielny krok po kroku.


Niedzielne warsztaty z tworzenia bukietów zielnych są skierowane do osób dorosłych.

Źródło: Centrum Prasowe UMCS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe