W Ogrodzie Botanicznym shinrin-yoku z elementami hortiterapii i ikebany

  • 23.06.2022, 12:41
  • Źródło: rzecznik prasowy UMCS
W Ogrodzie Botanicznym shinrin-yoku z elementami hortiterapii i ikebany archiwum UMCS

Już wkrótce kolejne wydarzenie z serii shinrin-yoku (jap. kąpiel leśna), którego tematem przewodnim będzie „droga kwiatów”. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 czerwca), o godz. 10:00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Początek lata w Botaniku to czas pełnej wegetacji i kwitnienia roślin, dlatego właśnie kwiaty będą naszymi przewodnikami po ogrodowych ścieżkach i na nich będzie skupiona nasza uwaga.

 

Spotkanie rozpoczniemy kąpielą leśną – pochodzącą z Japonii sztuką zanurzenia się wszystkimi zmysłami w ogrodowej przestrzeni, mającą formę wolnego, kontemplacyjnego spaceru pozwalającego na nawiązanie kontaktu ze sobą oraz otaczającą naturą. Dzięki technikom oddechowym i pogłębionej uważności podczas kąpieli doświadczymy poczucia relaksu, spokoju i zharmonizowania.

 

W drugiej części wydarzenia wykorzystamy elementy hortiterapii - zaangażujemy zmysły wzroku i węchu do obserwacji roślin oraz poznania zapachów Ogrodu. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom mamy szansę na poprawę nastroju i wzrost naszej witalności. Podczas spotkania poznamy także japońską sztukę tworzenia ikebany i własnoręcznie wykonamy kompozycję z sezonowych kwiatów. Na koniec weźmiemy udział w kwiatowym poczęstunku, przygotowanym z aktualnie kwitnących roślin.

 

Zajęcia poprowadzi Aneta Mojduszka - psycholożka, kulturoznawczyni i ekspertka z zakresu kultury japońskiej, miłośniczka natury oraz trenerka shinrin-yoku, posiadaczka własnego sadu i ogrodu.

 

Źródło: rzecznik prasowy UMCS

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe