Historia Bożego Ciala

  • 14.06.2022, 14:53
  • Źródło: redakcja
Historia Bożego Ciala fotopolska.eu
Już pojutrze ulicami polskich miast, miasteczek i wsi tradycyjnie przejdą procesje Bożego Ciała. Skąd wzięła się ta tradycja i jak głęboko w historię Kościoła sięga?

Tradycja obchodzenia Bożego Ciała sięga roku 1246 i związana jest z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek.  Jezus objawil się świętej Juliannie przykazał jej,  aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège, z czasem jednak święto zaczęto obchodzić w całej Germanii.  Urban IV, który wcześniej był archidiakonem Liege po wstąpieniu na Stolicę Piotrową bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.Bulla Urbana IV nie została jednak ogłoszona ze względu na śmierć papieża. Oficjalnie świętem kościola katolickiego ogłosił je dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. Po raz pierwszy w Polsce Uroczystość Najświętszego Ciala i Krwi Pańskiej obchodzono w 1320 roku, a za uroczystość powszechną uznano ją dopiero w 1420 roku.W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Boże Cialo jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

fotografie pochodzą z portalu fotopolska.eu

Źródło: redakcja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe