Obchody 78 rocznicy zdobycia Monte Cassino

  • 16.05.2022, 13:09
  • Źródło: rzecznik prasowy Miasta Lublin
Obchody 78 rocznicy zdobycia Monte Cassino archiwum UM Lublin

W najbliższą środę (18 maja) w Lublinie odbędą się obchody 78. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski, pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji uczczą pamięć poległych w czasie walk.

 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 na Placu Teatralnym otwarciem wystawy „Szlak Nadziei. Odyseja Wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej". Następnie przedstawiciele Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Garnizonu Lublin oraz innych instytucji wezmą udział w okolicznościowej mszy św. w  intencji poległych. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka przy al. Kraśnickiej 76.

 

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 przy pomniku Bohaterów Monte Cassino, gdzie nastąpi oddanie hołdu poległym, odczytanie apelu pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

 

18 maja 1944 r. II Korpus Polski zdobył Monte Cassino zatykając na jego szczycie biało-czerwoną flagę, a w południe trębacz odegrał hejnał mariacki na znak zwycięstwa. W tej bitwie udział wzięli także żołnierze pochodzący z Lublina i Lubelszczyzny. Blisko 20 z nich straciło w niej życie - spoczywają wraz z około tysiącem innych poległych na Monte Cassino, na polskim cmentarzu wojennym.

 

---

 

Źródło: rzecznik prasowy Miasta Lublin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe