Rozpoczęła się „Botaniczna Podróż”! - Park Iluminacji otwarty

  • 06.11.2021, 10:18
  • Źródło: rzecznik prasowy UMCS
Rozpoczęła się „Botaniczna Podróż”! - Park Iluminacji otwarty

 

Mieszkańcy Lubelszczyzny po raz pierwszy mogą odwiedzić „Botanik” zimą i podziwiać go w całkiem nowej odsłonie. 4 listopada br. przedstawiciele władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Ogrodu Botanicznego UMCS, a także wrocławskiej spółki Lumina, oficjalnie otworzyli Park Iluminacji pn. „Botaniczna Podróż”. Jest to niesamowita zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru po bajkowej krainie wykreowanej światłem i dźwiękiem.

Spacerując wśród pięknej roślinności lubelskiego Ogrodu, zostajemy zaproszeni do odbycia prawdziwej „botanicznej podróży” dookoła świata. Poznając drzewa i krzewy różnych kontynentów, możemy równocześnie odkrywać kolejne krainy wyczarowane światłem, dźwiękiem i efektami multimedialnymi. Przez cały tydzień (do 14.02.2022 r.), po zapadnięciu zmroku, na zwiedzających czeka wiele podświetlanych dekoracji, m.in. autobus, balon, magiczne grzyby czy ptaki, przy których można zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcia. Dodatkową gratką są niesamowite efekty dźwiękowe, które towarzyszą uczestnikom „Botanicznej Podróży” podczas wędrówki po blisko kilometrowej ścieżce.

Lubelski Park Iluminacji to fantastyczna przygoda dla całych rodzin, a także świetny pomysł na wieczorną przechadzkę dla wielbicieli nowoczesnych multimediów. Warto podkreślić, że jest to pierwsza tego typu atrakcja w regionie, która powstała dzięki współpracy firmy Lumina i Ogrodu Botanicznego UMCS. Pracownicy „Botanika” i dolnośląskiej spółki zadbali także o warstwę edukacyjną wszystkich atrakcji – podczas spaceru będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących drzew i krzewów rosnących w Ogrodzie, podanych w przystępny sposób zarówno dla dzieci, jak i dorosłych pasjonatów przyrody, a szczególnie dendrologii.

Oficjalne otwarcie Parku Iluminacji poprzedziła konferencja prasowa z udziałem JM Rektora, prof. Radosława Dobrowolskiego, dyrektora Ogrodu – dr Grażyny Szymczak i prezesa spółki Lumina – Jana Szagdaja. Briefing odbył się w Dworku Kościuszków na terenie "Botanika".

– To pierwsza tego typu świetlna atrakcja w tej części Polski, w regionie lubelskim. Mam nadzieję, że Park Iluminacji uatrakcyjni ofertę edukacyjno-turystyczną naszego Ogrodu Botanicznego, dzięki czemu będzie on mógł funkcjonować również w sezonie jesienno-zimowym – podkreślił prof. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.

Na edukacyjną odsłonę przedsięwzięcia zwracała uwagę dr Grażyna Szymczak, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS: – Na potrzeby Parku Iluminacji udostępniliśmy część Ogrodu, tzw. arboretum – miejsce, gdzie rosną interesujące drzewa i krzewy. (…) Chcę podkreślić, że walor edukacyjny Parku Iluminacji jest dla mnie szczególnie ważny. To nie tylko spacer w światłach, dźwiękach, nie tylko rekreacja, ale także inny sposób edukowania społeczeństwa. Podświetlone tablice prezentują ciekawostki o roślinach, które znajdują się w Ogrodzie. To, co jest nietypowe i szczególne w tym Parku, to fakt, że jest on lubelski, dostosowany do naszego Ogrodu Botanicznego. To baśniowa podróż, lubelska opowieść, zainspirowana Ogrodem i występującą w nim roślinnością.

O szczegółach technicznych opowiedział z kolei Jan Szagdaj, prezes spółki Lumina: – Park Iluminacji w Lublinie to 20 tys. punktów świetlnych i 30 km instalacji elektrycznych, których montaż trwał dwa tygodnie oraz zaangażował dość dużą grupę ludzi. Wykorzystaliśmy około 120 reflektorów. (…) Ścieżka edukacyjna składa się z 18 punktów świetlnych i liczy około 1 km, co przekłada się mniej więcej na godzinę spaceru. Polecam wszystkim pobawić się w rycerza Jedi i podejść do tabliczek, żeby się rozświetliły. Można przeczytać na nich bardzo ciekawe informacje, przedstawione w taki sposób, żeby zrozumiały je zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Nasze parki tworzymy w taki sposób, żeby nie były pozbawione treści, żeby nie były tylko pokazem światła. (…) W celu dodatkowej interakcji edukacyjno-przygodowej stworzyliśmy dla każdego gościa mapkę, która spełnia rolę nie tylko informacyjną – na jej odwrocie są też zagadki, dzięki temu każdy może wcielić się w podróżnika.

Park Iluminacji otwarty będzie dla wszystkich zainteresowanych od 5 listopada br. do 14 lutego 2022 r., siedem dni w tygodniu, w godzinach od ok. 16:00 do 21:00 (ostatnie wejście o godzinie 20:00).

Źródło: rzecznik prasowy UMCS

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe