Prawo.pl: pijany kierowca płaci odszkodowanie z własnej kieszeni 

  • 16.07.2021, 08:00
  • Źródło: PAP MediaRoom
Prawo.pl: pijany kierowca płaci odszkodowanie z własnej kieszeni  CopyrightFreePictures

 

  Jeżeli z winy sprawcy prowadzącego auto po alkoholu doszło do wypadku, to zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, a następnie występuje do sprawcy z roszczeniem regresowym. Świadczenia te obejmują też rentę alimentacyjną dla dzieci ofiar śmiertelnych wypadków - przypomina serwis Prawo.pl.

W 2020 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1656 wypadków – podaje Komenda Główna Policji. Pomimo ograniczonego na skutek pandemii ruchu, na jeździe pod wpływem alkoholu „wpadło” prawie 100 tys. kierowców, a liczba wypadków z ich winy niemal nie zmieniła się w porównaniu z 2019 rokiem. O 12,5 proc. wzrosła natomiast liczba ich ofiar.

Jeżeli z winy pijanego sprawcy doszło do wypadku, ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, ale finalnie kosztami obciążony będzie sprawca.


„Sprawcę czeka przeprawa w sądzie – niewykluczone, że zakończona karą więzienia i wysoką grzywną. To jednak nie wszystko: pijanego kierowcy nie chroni obowiązkowa polisa OC. Ubezpieczyciel do sprawcy kieruje żądanie zwrotu odszkodowania – to tzw. regres ubezpieczeniowy. Nie ma taryfy ulgowej, każdego roku prowadzimy kilkaset takich spraw” – mówi cytowany przez Prawo.pl Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie.


Podobnie jest w innych firmach ubezpieczeniowych. „W ostatnich latach mieliśmy na przykład klienta, który spowodował wypadek za granicą pod wpływem alkoholu. Potracił kilka osób, z których jedna zmarła. Wypłaciliśmy poszkodowanym i ich rodzinom ponad 5 mln zł, a następnie zgłosiliśmy się z regresem do sprawcy takiego zdarzenia” - podaje Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Obecne prawo nakazuje również pełną rekompensatę wyrządzonej szkody, czyli także świadczenia związane z wydatkami na życie osób małoletnich.


„Jeśli w wypadku zginą rodzice, dzieci mogą liczyć na przykład na wypłatę jednorazowego zadośćuczynienia z tytułu śmierci rodziców. Dodatkowo będą mogły ubiegać się o wypłatę renty, gwarantującej im utrzymanie na poziomie, jaki zapewniali im rodzice. Jeśli poszkodowany w wypadku pozostaje w stanie wegetatywnym, to z OC komunikacyjnego, będą pokrywane koszty jego leczenia, rehabilitacji czy codziennej opieki. Również rodzina może kierować do ubezpieczyciela szereg roszczeń” – wyjaśnia dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.


Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/z-wlasnej-kieszeni-placi-poszkodowanym-pijany-sprawca-wypadku,509432.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

 

Źródło: PAP MediaRoom

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe