Czy w lubelskich ściekach jest SARS-CoV-2 ?

  • 26.04.2021, 21:16
  • Źródło: Centrum Prasowe UMCS
Czy w lubelskich ściekach jest SARS-CoV-2 ? Bartosz Proll

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Gmina Lublin, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oraz spółka Nexbio podpisały umowę o współpracy badawczo-rozwojowej. Wydarzenie odbyło się 26 kwietnia 2021 r. w przestrzeniach Centrum Ecotech-Complex.

Przedmiotem umowy są wspólne prace badawczo-wdrożeniowe dotyczące wykrywania zagrożeń dla człowieka i środowiska, w tym w szczególności analiza i monitoring biologiczno-chemiczny lubelskich ścieków, pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2.

Prowadzenie tego rodzaju prac badawczych przez lubelskich naukowców w kooperacji z Gminą Lublin, MPWiK-iem i spółką Nexbio stanowi dobrą perspektywę, ponieważ nie możemy wykluczyć przyszłych zagrożeń. Jest to również podstawa do tworzenia i realizowania ciekawych projektów. W perspektywie bliskiej przyszłości, oprócz kwestii związanych z obecnością wirusa SARS CoV-2 w lubelskich ściekach, niezwykle interesujący wydaje się również temat monitoringu mikrobiologicznego ścieków i metabolitów leków i narkotyków wśród mieszkańców Lublina, a także korelacji wzrostu zakażeń chorobą COVID-19 ze zmianą temperatury czy otoczenia..

fot. Bartosz Proll

 

Źródło: Centrum Prasowe UMCS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe