Lubelskie wynalazki zdobyły srebro w Genewie

  • 19.04.2021, 09:48 (aktualizacja 19.04.2021, 09:53)
  • Źródło: rzecznik PL
Lubelskie wynalazki zdobyły srebro w Genewie

Dwa wynalazki z Politechniki Lubelskiej zdobyły srebrne medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Chodzi o „Zacisk formy do odlewania rotacyjnego” oraz „Układ i sposób sterowania transformatorem z magazynem kinetycznym”.

Tegoroczna edycja odbyła się w formie zdalnej w marcu br.  Uczestniczyło w niej 825 wystawców z 42 krajów. Aby wziąć udział w wystawie, należało do opisu rozwiązania dołączyć krótki film promujący wynalazek.

Pierwszym nagrodzonym rozwiązaniem jest zacisk formy do odlewania rotacyjnego. Dzięki dostosowaniu rozstawu ramion do form odlewniczych o różnych gabarytach zewnętrznych, możliwe jest usprawnienie i zwiększenie wydajności produkcji wyrobów otrzymywanych technologią odlewania rotacyjnego. Tą metodą produkuje się wielkowymiarowe wytwory, takie jak: zbiorniki na wodę lub olej, pojemniki na odpady, przydomowe oczyszczalnie ścieków, kajaki, separatory, bariery drogowe.

Zacisk formy do odlewania rotacyjnego jest tak zbudowany, że nie trzeba zwiększa

liczby maszyn, aby wyprodukowa

nowe wyroby różniące się wymiarami zewnętrznymi. Zacisk posiada zwartą i prostą konstrukcję, przez co może być w dowolny sposób transportowany lub przenoszony z jednego na drugie stanowisko robocze i montowany do innego układu narzędziowego maszyny mieszająco-formującej. Poza tym, zacisk jest stabilny oraz bezpieczny w użyciu – mówi Karolina Głogowska z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.

Rozwiązanie naukowców z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych, dotyczące układu transformatora mechanicznego z wbudowanym kinetycznym zasobnikiem energii, otrzymało srebrny  medal w klasie C (elektronika/elektrotechnika). Autorami wynalazku są: mgr inż. Łukasz Kwaśny, dr inż. Dariusz Zieliński, mgr inż. Karol Fatyga oraz mgr inż. Bartłomiej Stefańczak.

Nasze rozwiązanie jest przełomowe, ponieważ może zastąpić klasyczny transformator energetyczny wykorzystywany do zasilania domów jednorodzinnych, fabryk i innych placówek wymagających dostarczenia energii elektrycznej. Dzięki możliwości gromadzenia energii
w układzie transformatora, można elastycznie zarządzać jej przepływem. Wynalazek jest alternatywą dla drogich, awaryjnych oraz nieprzyjaznych dla środowiska magazynów elektrochemicznych, takich jak baterie litowo-jonowe – przekonuje mgr inż. Łukasz Kwaśny
z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Potencjalnymi odbiorcami wynalazku są dystrybutorzy i operatorzy sieci elektroenergetycznych, tacy jak: PGE, Tauron, Enea, RWE. Dodatkowymi odbiorcami mogą być np. wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty budujące stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Źródło: rzecznik PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe