Mirosław Szumiło laureatem nagrody im. Jerzego Giedroycia

  • 20.09.2016, 15:19
  • Admin Admin
Mirosław Szumiło laureatem nagrody im. Jerzego Giedroycia UMCS
Laureatem tegorocznej Nagrody Naukowej im. Jerzego Giedroycia został Mirosław Szumiło, autor książki „Roman Zambrowski 1909-1977”.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia ufundowana jest przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Co roku wyróżniani są autorzy książek, którzy twórczo kontynuują przesłanie Redaktora lub prowadzą badania nad dziedzictwem paryskiej „Kultury”.

 

19 maja 2016 roku Kapituła Nagrody spośród 21 zgłoszonych książek wyłoniła 10 nominacji. Laureatem Nagrody Naukowej im. Jerzego Giedroycia został Mirosław Szumiło za książkę pt. Roman Zambrowski 1909-1977, wydaną przez IPN w 2014 roku.

 

Jest to biografia czołowego działacza PZPR, ukazująca całą złożoność losów, wyborów, uwikłań. W uzasadnieniu profesor Andrzej Friszke napisał: „Autor wykazał się umiejętnością ważenia empatii i krytyki, dotarł do chyba wszystkich ważnych świadectw, znakomicie wykorzystał niepublikowane wspomnienia Romana Zambrowskiego. Osobnym wybitnym dokonaniem jest dotarcie do archiwów moskiewskich, ukazanie jak Moskwa wpływała na ruch komunistyczny (i władze PRL), jak wikłała w czasie wojny takiego działacza, ale też jak go „podgryzała” w latach 50. Przy okazji jest tu zatem studium zależności od Moskwy powojennej Polski, ale pokazane z dużą kulturą, umiarem w ocenach (…)”.

 

Ponadto Kapituła postanowiła przyznać nagrodę honorową Panu Andrzejowi Peciakowi za twórczą kontynuację dorobku Patrona i zasługi jako wydawcy w zakresie upowszechniania dziedzictwa Instytutu Literackiego.

 

Wręczenie Nagrody nastąpi 23 października br. podczas Inauguracji Roku Akademickiego na UMCS w Lublinie.

 

Nagroda została ustanowiona w 2001 r. przez Senat UMCS. Oprócz dyplomu laureat otrzymuje 25 tysięcy zł. Dotychczas prestiżową nagrodę otrzymali m.in. Daniel Beauvois, Andrzej Friszke, Aleksandra Hnatiuk, Jarosław Hrycak, Andrzej St. Kowalczyk, Paweł Machcewicz, Mariusz Mazur, Timothy Snyder.

 

 

źródło: UMCS

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe