piątek, 26 kwietnia 2024 08:54
Reklama

Informatyka pomaga w medycynie

Ponad 80 naukowców z Polski, Japonii i Uzbekistanu weźmie udział w II międzynarodowym seminarium „Bioinformatyka. Analiza danych”. Obrady odbędą się w czwartek 5 grudnia br. Otwarcie nastąpi o godz. 9.00 w Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsu na Politechnice Lubelskiej (sala 505 w „Rdzewiaku”).
Informatyka pomaga w medycynie

Uczestnicy będą rozmawiać na temat używania narzędzi i programów informatycznych, dzięki którym można gromadzić dane medyczne i sportowe oraz prowadzić ich analizę. Wykorzystanie informatyki przy przetwarzaniu danych medycznych daje korzyści zarówno dla szpitali, lekarzy, jak i pacjentów. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy oraz zwiększenie komfortu leczenia.

Informatyka ma duży udział i wpływ na rozwój medycyny. Coraz więcej działań i procesów w służbie zdrowia wykonywanych jest przy znaczącym udziale komputerów. Informatyka znajduje zastosowanie w diagnostyce różnych chorób, w tym: cukrzycy, epilepsji, polisomnografii (badaniach ludzkiego organizmu podczas snu), w badaniach EEG, czyli elektroencefalografii, a nawet w psychiatrii związanej z farmakologicznym leczeniem chorób afektywnych – mówi dr inż. Małgorzata Skublewska-Paszkowska z Katedry Informatyki.

Naukowcy Politechniki Lubelskiej zaprezentują podczas seminarium projekty naukowe, które wykorzystują innowacyjne urządzenia, oprogramowania i technologie 3D.

– Prowadzimy badania z zakresu akwizycji ruchu trójwymiarowego przy użyciu systemu motion capture oraz ruchu gałki ocznej przy użyciu komputerowego okulografu. Badamy bioelektryczne czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu (EEG), a także zastosowania wirtualnej rzeczywistości na zmniejszenie stresu. Opracowujemy również ergonomiczne interfejsy wirtualnej rzeczywistości – informuje prof. Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki.

Aby naukowcy mogli prowadzić takie badania, powstały na uczelni nowoczesne laboratoria: Akwizycji Ruchu i Ergonomii Interfejsów oraz Programowania Systemów Inteligentnych
i Komputerowych Technologii 3D.


Podziel się
Oceń

Komentarze