Jubileusz lubelskich fotografów

  • 15.09.2016, 12:42 (aktualizacja 15.09.2016, 14:15)
  • jog
Jubileusz lubelskich fotografów Ewa Pietras
Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne im. Edwarda Hartwiga ma 80 lat. Jubileuszową wystawę będzie można oglądać na Zamku Lubelskim – tam, gdzie debiutował patron Towarzystwa.

Na jubileuszowej wystawie zostaną zaprezentowane prace członków Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. – Nasze Towarzystwo jest jedną z najstarszych organizacji tego typu w Polsce. Jubileusz 80-lecia jest więc nie tylko okazją do zaprezentowania dorobku lubelskich fotografów, ale też czasem na wspomnienia o historii LTF oraz ludziach, którzy ją tworzyli – zapowiada jedna z działających w Towarzystwie fotografek Ewa Pietras, którą mieliśmy przyjemność gościć na ubiegłotygodniowym Międzynarodowym Festiwalu Mody „East Fashion”.

 

Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne im. Edwarda Hartwiga zostało zawiązane na przełomie roku 1936 i 1937 przez grupę miłośników fotografii, działających m.in. w Towarzystwie Krajoznawczym i w Kole Miłośników Fotografii przy Szkole Budownictwa. W elitarnej grupie założycieli Towarzystwa byli m.in.: Stanisław Magierski, Edward Hartwig, Wiktor Ziółkowski, Zygmunt Dobkiewicz, Stanisław Szramowicz, Zygmunt Grzywacz, Wiesław Żarski i Mieczysław Rotblit. Większość z nich miała już za sobą liczne sukcesy w konkursach krajowych i zagranicznych. Patron LTF Edward Hartwig debiutował w salach Muzeum Lubelskiego w 1929 roku.

 

Dziś Towarzystwo skupia fotografów, którzy zajmują się pejzażem, portretem, architekturą, fotografia uliczną (street foto) lub tworzą własne piktorialne wizje w „cyfrowej ciemni”. To właśnie człowiek decyduje o wykorzystaniu narzędzia, jakie posiada w ręku – twierdzą następcy Mistrza i przypominają słowa swojego patrona: „Przy fotografowaniu nie jest istotne, jakim posługujemy się aparatem, natomiast ważny jest człowiek za obiektywem, jego obserwacja, wybór, decyzja i przeżycie, które ulega utrwaleniu i przekazywane jest innym. Praca fotografika jest nie tylko sprawą techniczną ale, w większej jeszcze mierze, przejawem jego kultury osobistej, temperamentu, pasji twórczej i świadomości artystycznej.” (Edward Hartwig, Fotografika, 1960 r.).

Niewielką próbkę twórczości członków LTF można obejrzeć w albumie przygotowanym z okazji 80-lecia Towarzystwa. – Album zawiera archiwalne i współczesne prace fotograficzne. Mamy nadzieję, że pozostawią one trwały ślad w pamięci oglądających – deklaruje Ewa Pietras.

Wernisaż jubileuszowej wystawy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga odbędzie się 30 września 2016 o godzinie 18 na Zamku Lubelskim.

 

jog
zdjęcie główne, którego nie zobaczymy na wystawie, zostało wykonane podczas MFM „East Fashion” przez Ewę Pietras

jog

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe