Wojewódzki finał konkursu pt. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów"

 • 01.08.2019, 13:40
 • Redakcja PL
Wojewódzki finał konkursu pt. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów"
Zapraszamy serdecznie w najbliższą sobotę, 3 sierpnia br. do Zamościa na wojewódzki finał konkursu pt. „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną. Celem konkursu było poznanie i udokumentowanie polskich regionalnych produktów żywnościowych, produktów osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Finał wojewódzki odbędzie się na placu przy Pałacu Zamoyskich w Zamościu. Początek o 11.00.

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów" czyli uczta z lubelskich przysmaków w Zamościu. To prawdziwa gratka dla koneserów wyśmienitego jedzenia (i pięknej renesansowej architektury Zamościa), a dla wytwórców – doskonała okazja do promocji i sprzedaży swoich produktów i do nawiązania bezpośrednich kontaktów z klientem.

ORGANIZATORZY:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (organizator regionalny)
 • Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (organizator centralny)
 • Urząd Miejski w Zamościu (partner tegoroczny)

 

DATA I MIEJSCE:

3 sierpnia 2019 r. (sobota) Zamość, plac przed Pałacem Zamoyskich przy ul. Akademickiej (od 11.00 do 18.00)

 

O IMPREZIE:

 • Głównym celem NKD jest zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych specjałach, stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu, które są wytwarzane:
 • przez lokalnych wytwórców (także firmy gastronomiczne, restauracje, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne),
 • z wykorzystaniem tradycyjnych technologii,
 • w oparciu o miejscowe zasoby surowców.
 • W tym roku odbywa się 19 ogólnopolska edycja tej imprezy, której regionalne finały organizują marszałkowie województw (razem z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego). W Lubelskiem konkurs jest organizowany od 2002 r., a więc jest to jego 18. regionalna edycja.
 • Lubelskie finały – co roku w innym miejscu – zawsze przyciągają tłumy publiczności. Są one sztandarową imprezą kulinarną, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń promocyjnych województwa lubelskiego.

 

 

W PROGRAMIE zamojskiego wydarzenia znajdą się m.in.:

 

 1. KONKURS DLA WYTWÓRCÓW w dwóch kategoriach:
 1. najlepszy lokalny i tradycyjny produkt żywnościowy (pochodzenia zwierzęcego; roślinnego; napoje regionalne; inne produkty regionalne),
 2. najlepsza regionalna i tradycyjna potrawa (kategoria dla placówek gastronomicznych).

 

 1. KIERMASZ lubelskich produktów tradycyjnych.
 • Na stoiskach w Zamościu znajdziemy smakołyki, które spełniają wyśrubowane wymagania dotyczące jakości i pochodzenia. Będą to wyłącznie specjały, które wywodzą się z kultywowanych w regionie zwyczajów i są wytwarzane tradycyjnymi metodami.
 • Jak co roku producenci zaoferują tu gamę pieczywa, tego na słono i na słodko, wędlin, serów, miodów, pasztetów, gryczaków, napojów, ciastek, pierogów i innych regionalnych specjałów.
 • Nie zabraknie tych już promujących nasz region na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych (których mamy aż 214!), ale i tych, które dopiero pretendują do tej roli. Słowem, będzie w czym wybierać i co odkrywać.

 

 1. POKAZY GOTOWANIA I DEGUSTACJE.
 • Dla publiczności przygotowaliśmy też wiele innych atrakcji, w tym doskonałą muzykę, otwartą kuchnię dla dzieci oraz pokazy gotowania i degustacje lubelskich produktów tradycyjnych.
 • W tegorocznej karcie dań podanych do bezpłatnych degustacji znajdą się m.in.: mięso świń ras wpisanych na LPT serwowane z miodami tradycyjnymi, smaczne fantazje z wykorzystaniem chełmskiego makaronu jajecznego, specjały z Bronic (kiełbasa i schab wędzony), chleb wiejski z otrębami i pieróg gryczany. Będzie tu można również zasmakować w kakorach i golasach z kaszy gryczanej z serem z Łobaczewa Małego, napić się oranżady z Kąkolewnicy lub – dla odmiany – syropu malinowego z Mikołajówki, a na deser delektować szarlotką razową z Lublina.

 

W Zamościu będzie też można zasmakować w rybach słodkowodnych, z hodowli których słynie Lubelskie. Pod egidą projektu „Pan Karp” odbędą się tu degustacje rybnych rarytasów. Przygotują je i będą serwować państwo Kuśmierczakowie z Gospodarstwa Rybackiego "Bełżec" w powiecie tomaszowskim, które zdobyło zaszczytny tytuł Mistrza Krajowego konkursu AgroLiga 2018.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe