Wystawa skarbów bibliotecznych KUL w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Wernisaż 2 sierpnia, godz. 17.00

  • 30.07.2019, 13:37
  • Redakcja PL
Wystawa skarbów bibliotecznych KUL w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Wernisaż 2 sierpnia, godz. 17.00
Po raz pierwszy w 100-letniej historii Biblioteki KUL najcenniejsze jej zbiory pokazane zostaną szerokiej publiczności poza murami uczelni. Biblioteka Uniwersytecka KUL oraz Muzeum Zamek w Łańcucie zapraszają na wystawę „Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”. W Wielkiej Jadalni zamku łańcuckiego pokazane zostaną unikatowe zbiory, na co dzień przechowywane w zamkniętych magazynach – rękopisy, stare druki, zbiory kartograficzne i muzyczne. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 2 sierpnia o godzinie 17.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września.

Przez 100 lat istnienia Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, dzięki szczodrobliwości darczyńców i zapobiegliwości bibliotekarzy udało się zgromadzić wspaniałą kolekcję rękopisów, starych druków, zbiorów graficznych, kartograficznych i muzycznych. Kolekcja ta stawia Książnicę uniwersytecką w rzędzie najlepszych w kraju. Goście, zwiedzający zamek w Łańcucie będą mieli okazję obejrzeć wybór najcenniejszych obiektów ze skarbca Biblioteki. Wśród prezentowanych dzieł znajduje się Dekret Gracjana- iluminowany rękopis z końca XIII wieku, powstały w południowej Francji, najstarszy obiekt w kolekcji Biblioteki KUL. Szczególną uwagę zwraca fragment Archiwum Filomatów, zbioru dokumentów wileńskiego związku studentów, do którego należeli między innymi Tomasz Zan, Jan Czeczot a przede wszystkim polski wieszcz narodowy: Adam Mickiewicz. To jego ręką pisane wiersze: Romantyczność i Pierwiosnek będzie można podziwiać na ekspozycji. Wśród starych druków zwiedzający wystawę będą mogli obejrzeć pierwszą książkę wydrukowaną we Polsce czyli Joannes de Turrecremata, Expositio super toto psalterio, tłoczoną w 1474 roku. Absolutnym unikatem, prawdziwym białym krukiem wystawy jest jedyny zachowany egzemplarz Hebdomas To iest Siedem Tegodniowych Piosnek wyietnych z pierwszych Ksiag Moiżeszowych [...], autorstwa Sebastiana Klonowica, przyjaciela Jana Kochanowskiego i lubelskiego burmistrza, wydrukowany w Krakowie przez Macieia Garwolczyka w 1581 roku. Wielbicieli dawnej kartografii zainteresuje atlas: Theatrum Orbis Terrarum, opus nunc tertio auctore recognitum [...] opracowana przez Abrahama Orteliusa, tłoczony w Antwerpskiej oficynie Krzysztofa Plantina w 1584 roku. 
Lubelska kolekcja zbiorów specjalnych odzwierciedla szczególne miejsce miasta między wschodem a zachodem. W muzealnych gablotach znajdą się więc obok siebie rękopiśmienny łaciński Antyfonarz gregoriański powstały ok 1615 oraz cerkiewnosłowiański druk liturgiczny Irmoloj si est' osmoglasnik ot starych rukopisannych eksempljarej ispravlennyj z 1735 roku. 
Dawne księgi i inne cenne dzieła na co dzień przechowywane w magazynie można również obejrzeć w wersji elektronicznej na stronie Biblioteki Cyfrowej KUL.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe