Lublin pamięta

  • 01.08.2016, 19:11 (aktualizacja 02.08.2016, 14:32)
  • Admin Admin
Lublin pamięta www.lublin.uw.gov.pl
Mieszkańcy Lublina i przedstawiciele władz oddali cześć pamięci ofiarom Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”.

Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 72 lat punktualnie o godzinie 17 rozpoczął dźwięk syren. Następnie złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą z Krzyżem Sybiru. Uroczystości zwieńczyła msza św. w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza”.

 

W imieniu mieszkańców województwa lubelskiego oddaję hołd wszystkim uczestnikom powstania, żołnierzom Armii Krajowej, którzy polegli w służbie ojczyzny na barykadach Warszawy i tym, którzy w kolejnych latach byli prześladowani i mordowani przez władze komunistyczne. Z tego miejsca pragnę również z całego serca podziękować kombatantom za to, że chociaż karty historii były przeciwne, to zawsze trwaliście i pamiętaliście nie tylko o swoich przyjaciołach, ale również o tych, których nie znaliście, a którzy oddali swoje życie w powstaniu. Cześć i chwała bohaterom! – tymi słowami wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk zwrócił się do uczestników obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i 72. rocznicy akcji „Burza” na Lubelszczyźnie.

 

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego obchodzony jest corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia. Święto zostało ustanowione ustawą uchwaloną z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w hołdzie bohaterom powstania, którzy w obronie kraju walczyli o wyzwolenie stolicy pod jarzma okupacji niemieckiej. W powstaniu zginęło ponad 180 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Straty powstańcze ocenia się na ok. 18 tysięcy zabitych i zaginionych oraz ok. 25 tysięcy rannych. Do niewoli dostało się również około 15 tysięcy żołnierzy i oficerów. W wyniku powstania zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy.

Admin Admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe