W kropli krwi siła tkwi! Rusza lubelska edycja „Krwoobiegu Terytorialsa”

  • 12.06.2019, 14:01
  • Redakcja PL
W kropli krwi siła tkwi! Rusza lubelska edycja „Krwoobiegu Terytorialsa”
Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca br. nad Zalewem Zemborzyckim w godz. 9-16 odbędzie się lubelska edycja akcji „Krwioobieg Terytorialsa”. Zbiórce krwi będzie towarzyszyć wiele atrakcji, m.in. festyn rodzinny, „białe miasteczko”, pokaz sprzętu wojskowego, koncerty i zabawy dla dzieci. Celem akcji jest propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Główny cel tegorocznej edycji „Krwioobiegu Terytorialsa” to zebranie 1500 litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców. Jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. WOT dążą do takiego przemodelowania swojego systemu HDK, by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

 

Jako zdyscyplinowana formacja, realizująca systematyczną donację krwi, możemy pełnić rolę stabilizatora systemu niwelując wahania w poziomie stanów krwi czy to regionalnych czy miesięcznych – powiedział Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas konferencji inaugurującej tegoroczną edycję projektu. Przypomnijmy, w pierwszej edycji projektu wzięło udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie oddali ponad 1300 litrów krwi, co oznacza to, że co dziesiąty żołnierz WOT jest krwiodawcą.

 

Tegoroczny „Krwioobieg Terytorialsa” odbędzie się nad Zalewem Zemborzyckim, na terenie ośrodka Marina. Zbiórka krwi będzie prowadzona w specjalnie przygotowanym krwiobusie, pod okiem pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Wszyscy, którym bliska jest idea krwiodawstwa będą mogli przyłączyć się do akcji i oddać krew wspólnie z żołnierzami 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dla dawców Terytorialsi przygotowali specjalne pamiątkowe monety okolicznościowe.

 

W „białym miasteczku” będzie można wykonać bezpłatne podstawowe badania zdrowotne, takie jak: poziom cukru, pomiar ciśnienia tętniczego, spirometria, badanie wzroku, a także porozmawiać ze specjalistami o zdrowym stylu życia i profilaktyce zdrowotnej. Żołnierze 2 LBOT zaprezentują, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Na stoisku promocyjnym będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy i porozmawiać z Terytorialsami o służbie.

 

W programie przewidziane są występy muzyczne, pokazy oraz liczne atrakcje dla dzieci. Swój sprzęt zaprezentują również inne służby mundurowe, m.in. straż pożarna, policja, służba więzienna, straż graniczna, żandarmeria wojskowa. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka i Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

 

W „Krwioobieg Terytorialsa” zaangażowane są wszystkie brygady obrony terytorialnej, a zbiórki zaplanowane są łącznie w 12 miastach. Akcja potrwa do 23 czerwca.

 

 

O projekcie „Krwioobieg Terytorialsa

„Krwioobieg Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla WOT, co wynika z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

 

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

 

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy WOT.

 

Założenia organizacyjne projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe