Uroczysta Msza Święta i odsłonięcie Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich z udziałem Marszałka Sejmu – zapowiedź

  • 10.05.2019, 14:18
  • Redakcja PL
Uroczysta Msza Święta i odsłonięcie Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich z udziałem Marszałka Sejmu – zapowiedź
12 maja o godzinie 11.00 w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej rozpocznie się uroczysta Msza Święta, a po niej odsłonięcie przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego Alei Dębów Pamięci Kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w 1940 roku przez NKWD.

Liturgii będzie przewodniczył jego ekscelencja ksiądz biskup Adam Szal, pasterz diecezji przemyskiej. Będzie ona sprawowana w intencji pomordowanych kapelanów katyńskich oraz funkcjonariuszy i pracowników BiOSG (Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej).

Po mszy, o godzinie 12.30 nastąpi procesyjne przejście do Alei Pamięci Kapelanów Katyńskich, a następnie odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej i Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich.

W alei zasadzone zostaną 33 dęby, dla każdego z 33 zamordowanych kapelanów. Przy każdym drzewku znajdzie się pamiątkowa tabliczka. Wśród ofiar znaleźli się przedstawiciele różnych religii. Najliczniejszą grupę stanowili księża i klerycy rzymskokatoliccy. Jednak represje dotknęły również duchownych prawosławnych, greckokatolickich i protestanckich. Wśród zamordowanych znalazł się także naczelny rabin Wojska Polskiego - podpułkownik Baruch Steinberg.

Inicjatywa ta została podjęta wspólnie przez Klasztoru Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Kalwarii Pacławskiej oraz Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich. Uroczystość została objęta patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 
Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe