"Jak taran bije słowo: Bunt!". Warszawa: 76. rocznica powstania w getcie

  • 19.04.2019, 14:11
  • Redakcja PL
"Jak taran bije słowo: Bunt!". Warszawa: 76. rocznica powstania w getcie
Od sygnału syren alarmowych, które w samo południe zawyły w całej stolicy, rozpoczęły się uroczystości rocznicowe zrywu z 1943 r. przeciwko niemieckim okupantom. O bohaterskiej powstańczej walce przypominają żonkile, kwiaty-symbole poświęcenia i heroicznego boju żołnierzy, którzy 76 lat temu chwycili za broń. W piątek na ulicach Warszawy rozdano 200 tys. tych kwiatów.

W trakcie uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta odbył się apel pamięci, odmówiono modlitwę zmarłych kadisz, a także złożono wieńce. Podczas uroczystości w wykonaniu Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi odśpiewany został hymn bojowników getta "Zog nit keyn mol", a także utwór "Warszawo ma". Wcześniej odczytany został wiersz Władysława Szlegela, uczestnika i ofiary powstania, pt. "Kontratak".

"Słyszysz niemiecki Boże
jak modlą się Żydzi w "dzikich" domach
Trzymając w ręku łom czy żerdź.
Prosimy Cię Boże o walkę krwawą,
Błagamy o gwałtowną śmierć.
Niech nasze oczy przed skonaniem
Nie widzą jak się wloką szyny.
Ale daj dłoniom celność, Panie
Aby się skrwawił mundur siny.
Daj nam zobaczyć zanim gardła
Zawrze ostatni, głuchy jęk
W tych butnych dłoniach, w łapach z pejczem
Zwyczajny nasz człowieczy lęk.
Z Niskiej i z Miłej, z Muranowa
Wykwita płomień z naszych luf.
To wiosna nasza! To kontratak!
To wino walki uderza do głów!
To nasze lasy partyzanckie,
Zaułki Dzikiej i Ostrowskiej.
Drżą nam na piersiach numerki "blokowe",
Nasze medale z wojny żydowskiej.
Krzyk czterech liter błyska czerwienią,
Jak taran bije słowo: Bunt!"

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu, władz państwowych i samorządowych oraz społeczności żydowskiej, w tym ambasador Izraela w Polsce Anny Azari. Prezydium Sejmu reprezentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa- Błońska. Po uroczystościach przed Pomnikiem Bohaterów Getta wyruszył Marsz Szlakiem Pamięci Powstańców, którego uczestnicy złożyli kwiaty w pozostałych miejscach pamięci związanych z warszawskim gettem, m.in. przed pomnikiem "Żegoty", płycie ku czci Szmula Zygielbojma, przy Bunkrze Anielewicza i Umschlagplatz.

***


Powstanie w Getcie Warszawskim było zbrojnym wystąpieniem Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) i Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) w akcie oporu wobec niemieckiej akcji ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej 19 kwietnia 1943 r. Siły powstańcze liczyły ok. 1-1,5 tys. słabo uzbrojonych bojowników. Rejonem najcięższych walk była dzisiejsza ul. Zamenhofa, Nalewki i pl. Muranowski. Grupy powstańcze walczyły do 16 maja 1943 r.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe