Kongres Oświaty Polskiej na Ukrainie. Marszałek Sejmu: Determinacja trwania przy korzeniach oraz do nauki języka polskiego

  • 01.04.2019, 12:14
  • Redakcja PL
Kongres Oświaty Polskiej na Ukrainie. Marszałek Sejmu: Determinacja trwania przy korzeniach oraz do nauki języka polskiego
Kongres Oświaty Polskiej na Ukrainie, który odbył się w Przemyślu 29 i 30 marca - pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - dotknął ważnych dla polskiej mniejszości narodowej tematów. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o stanie szkolnictwa polskiego na Ukrainie, konieczności podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez nauczycieli uczących tam języka polskiego oraz potrzebach i oczekiwaniach związanych z jego nauczaniem. Wydarzenie jest ważnym wsparciem dla mniejszości polskiej na Ukrainie.

Marszałek Sejmu występując na sobotniej sesji plenarnej Kongresu zauważył, że dla mniejszości narodowych sprawą priorytetową jest system własnego szkolnictwa i możliwość nauki w języku ojczystym. - Widzimy bardzo wyraźnie, że polityka państwa polskiego skierowana na wsparcie naszych rodaków za granicą, a szczególnie naszych rodaków na Wschodzie, za wschodnią granicą Polski, wymaga wzmocnienia. Mamy świadomość, że język, edukacja generalnie rzecz biorąc, jest podstawą, fundamentem kultury każdego narodu, każdej nacji - powiedział Marek Kuchciński.

 

W wystąpieniu marszałek Kuchciński zaznaczył jeszcze, że polityka państwa polskiego, szczególnie jeżeli chodzi o Ukrainę i inne państwa leżące na wschód od Unii Europejskiej, musi być dostosowana do wyzwań współczesności. - Widzimy wyraźnie, że także rośnie zainteresowanie, często determinacja - wbrew różnym działaniom przeciwnym, po tamtej stronie granicy - determinacja trwania przy korzeniach polskości i determinacja nauki języka polskiego i rozwoju, w ten sposób, wiedzy o kulturze polskiej, a tym samym kulturze europejskiej, o cywilizacji europejskiej - ocenił Marszałek Sejmu.

 

W kongresie uczestniczyli m.in. dyrektorzy polskich placówek oświatowych na Ukrainie, nauczyciele i przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie, konsul generalny RP we Lwowie, przedstawiciele MEN oraz władz lokalnych.

 

Kongres Oświaty Polskiej na Ukrainie został zorganizowany przez: Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe