Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę w Szczebrzeszynie

  • 19.03.2019, 13:59 (aktualizacja 20.03.2019, 14:12)
  • Redakcja PL
Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę w Szczebrzeszynie
W niedzielę, 24 marca br. w Szczebrzeszynie odbędzie się przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsza tej rangi uroczystość w tym mieście.

Już w najbliższą niedzielę o godz. 12.00 na placu Tadeusza Kościuszki w Szczebrzeszynie kolejni żołnierze - ochotnicy złożą uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK i zasilą szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To druga przysięga w tym roku i osiemnasta w historii brygady.

Ceremonię poprzedzi Msza św. w intencji żołnierzy, która zostanie odprawiona o godz. 10.30 w Kościele pw. Św. Mikołaja przy ul. Wyzwolenia 1 w Szczebrzeszynie. Uroczystość zakończy się o godz. 13.00 defiladą pododdziałów 2 LBOT. W programie przewidziany jest pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. W. Andersa w Chełmie, a także prezentacja pojazdów i wyposażenia lubelskiej brygady. Będzie również okazja, aby porozmawiać z żołnierzami OT na temat służby i rekrutacji.

Ochotnicy, którzy złożą w niedzielę przysięgę przechodzą aktualnie intensywne, szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu, w siedzibie 25 batalionu lekkiej piechoty. Pod okiem doświadczonych instruktorów poznają podstawy strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania oraz pierwszej pomocy medycznej. Ochotnicy pochodzą z całego województwa lubelskiego, reprezentują różne środowiska, wykonują różne zawody. Łączy ich zainteresowanie wojskiem, chęć zdobycia nowych, cennych umiejętności i gotowość, aby w obliczu różnych zagrożeń bronić i wspierać lokalną społeczność.

 

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 3200 żołnierzy. W naszym regionie nie brakuje chętnych do pełnienia służby w OT. Rekrutacja trwa cały czas i osoby zainteresowane wciąż mogą dołączyć do formacji. Najbliższe szkolenia podstawowe dla ochotników odbędą się w następujących terminach: 9-24.05., 22.06-07.07., 27.07.-11.08., 17.08.-01.09.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe